Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 09.01.2016

Wojna w Syrii. Władze w Damaszku chcą wziąć udział w rozmowach pokojowych

Rozmowy zaplanowano na 25 stycznia. Mają się one odbyć pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Syryjski rząd poinformował w sobotę specjalnego wysłannika ONZ Staffana de Misturę, że jest gotowy wziąć udział w rozmowach pokojowych w szwajcarskiej Genewie "w zaproponowanym terminie".

Minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim podkreślił także, że rząd domaga się "listy organizacji terrorystycznych i nazw grup opozycyjnych, które wezmą udział w rozmowach".

Warto zwrócić uwagę, że dla rządu w Damaszku wszystkie ugrupowania przeciwstawiające się prezydentowi Baszarowi el-Asadowi są terrorystyczne.

Opozycja przed przystąpieniem do negocjacji domaga się od władz zaprzestania bombardowań obszarów zamieszkanych przez ludność cywilną. Chcą także uwolnienia więźniów i zniesienia blokady terytoriów kontrolowanych przez siły opozycyjne.

Mapa drogowa dla Syrii

Sytuacja w Syrii jest bardzo trudna od ponad czterech lat. W marcu 2011 roku obywatele tego kraju wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi.

Protesty zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie, które następnie przeobraziło się w wojnę domową.

Czytaj więcej:
rebelian_muzułmanin_państwo islamskie_dzihad1200_free.jpg
Wojna z Państwem Islamskim

W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie (IS) - zmienił swoje oblicze. Radykałowie walczą już nie tylko z syryjskimi wojskami rządowymi, ale także z innymi ugrupowaniami rebelianckimi.

Pod koniec czerwca 2014 roku bojownicy z IS proklamowali na zajętych terytoriach w Syrii kalifat.

Międzynarodowa koalicja, której liderem są Stany Zjednoczone, prowadzi z nimi walkę od września 2014 roku. 30 września 2015 roku kampanię lotniczą w Syrii rozpoczęła Rosja.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła 19 grudnia 2015 roku jednogłośnie rezolucję dotyczącą mapy drogowej dla procesu pokojowego w Syrii.

Zgodnie z dokumentem, rozmowy w sprawie zawieszenia broni i utworzenia rządu przejściowego w Syrii mają rozpocząć się w styczniu bieżącego roku pod patronatem ONZ. W negocjacjach mają uczestniczyć przedstawiciele obecnych syryjskich władz i opozycji.

RB ONZ przewiduje, że przejściowy rząd powstanie w ciągu pół roku. W tym czasie mają się odbyć także wolne wybory. W ciągu 18 miesięcy ma zostać opracowana nowa konstytucja.

Rezolucja ani słowem nie wspomina o przyszłości Asada. Syryjska opozycja, Zachód oraz kraje Zatoki Perskiej domagają się odejścia dyktatora, którego wspiera jednak Rosja.

Według szacunków, do tej pory w wojnie domowej w Syrii zginęło 250 tys. osób.

IAR, PAP, kk