Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 15.01.2016

Sejm uchwalił nowelizację dotyczącą zasad inwigilacji przez służby

Jest to wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. o niekonstytucyjności części zasad inwigilacji. Za uchwaleniem nowelizacji, której projekt złożył w Sejmie PiS, głosowało 234 posłów, 213 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi do Senatu.
Posłuchaj
  • Grzegorz Raniewicz z PO przekonywał, że proponowane zmiany wkraczają zbyt daleko w prywatność obywateli w internecie (IAR)
  • Zastępca koordynatora do spraw służb, Maciej Wąsik odpierał zarzuty opozycji (IAR)
  • Sejm przyjął ustawę zmieniającą zasady inwigilacji. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
Czytaj także

1. kontrola operacyjna będzie polegać na: podsłuchu, podglądzie osób w "pomieszczeniach, środkach transportu lub miejscach innych niż publiczne"

2. kontrolowana ma być korespondencja (w tym elektroniczna) i przesyłki

3. uzyskiwane będą dane z "informatycznych nośników danych, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, systemów informatycznych i teleinformatycznych"

4. łączny okres kontroli nie może przekroczyć 18 miesięcy (nie dotyczy to kontrwywiadu)

Spór o nowelizację ustawy o policji >>>

Wprowadzono zasadę, że właściwy sąd okręgowy miałby prawo do kontroli post factum pozyskiwania przez służby danych telekomunikacyjnych, pocztowych i internetowych. Uprawnione organy raz na pół roku będą przekazywały do sądu odpowiednie sprawozdania. Sąd mógłby zapoznać się z materiałami uzasadniającymi udostępnienie danych. Minister sprawiedliwości ma przedstawiać co roku Sejmowi i Senatowi informację o przetwarzaniu danych oraz wynikach prowadzonych kontroli.

CZYTAJ DALEJ
Błaszczak 1200.jpg
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak broni nowelizacji ustawy o policji

W głosowaniu przepadły niemal wszystkie poprawki opozycji. Przyjęto tylko poprawki Nowoczesnej, by drobni przedsiębiorcy dostarczający usługi internetowe musieli zapewniać służbom warunki pobierania danych - ale tylko "stosownie do posiadanej infrastruktury".

Zastępca koordynatora do spraw służb specjalnych, Maciej Wąsik gwarantuje, że dane z sieci będą gromadzone za zgodą sądu. Będą one również podlegać kontroli społecznej. Minister sprawiedliwości ma bowiem raz na rok przedstawiać opinii publicznej jakie dane i do jakich celów pobierały służby.

Poseł PiS Krzysztof Łapiński dodaje, że nowelizacja przepisów reguluje również kwestię gospodarowania zgromadzonymi danymi. W tej chwili nie jest na przykład określone, co robić z danymi pobranymi, ale niewykorzystanymi. Nowelizacja zakłada zaś, że nieprzydatne dane będą komisyjnie niszczone. Sąd skontroluje też jakie dane pobrano.

Opozycja jednym głosem krytykuje jednak wprowadzone regulacje. Robert Kropiwnicki z PO obawia się, że gromadzenie danych przez służby nie będzie w pełni kontrolowane. Wskazuje, że kontrole sądowe będą prowadzone jedynie "wyrywkowo".

Bartosz Józwiak z klubu Kukiz'15 obawia się zaś, że pod pretekstem bezpieczeństwa, społeczeństwo będzie miało ograniczoną wolność poruszania się po sieci. Jego zdaniem, odrzucenie wielu poprawek opozycji to rezygnacja z wszelkiego rodzaju bezpieczników.- Służby będą zaś korzystać z uchylonych przez prawo drzwi i inwigilować w granicach prawa - dodaje poseł.

- To może być koniec wolnego Internetu w Polsce. Dodaje, że opozycja może szykować się na intensywną inwigilację. Przypominając przykład podsłuchiwania dziennikarzy przez poprzednie władze, Petru uważa, że obecne będą robić to "do kwadratu" - twierdzi Ryszard Petru z Nowoczesnej.

Urszula Pasławska z PSL twierdzi, że nowelizacja ustawy służyć będzie rządzącym, a nie obywatelom. Wyjaśnia, że możliwość inwigilacji obywateli doprowadzi do podporządkowania sobie cyfrowej działalności społeczeństwa jednej partii.

CZYTAJ DALEJ

marek jakubiak 1200.jpg
Wiceprzewodniczący Kukiz'15: nie zgadzamy się z głównymi tezami ustawy o policji dotyczącymi podsłuchów, inwigilacji

Krytyka opozycji

W grudniu 2015 r., podczas I czytania projektu, tylko klub PiS opowiedział się za dalszymi pracami. Cała opozycja krytykowała go jako zagrażający prawom obywatelskim i pozwalający na swobodną inwigilację internetu. Podkreślano, że wprowadza on pojęcie "danych internetowych" - chodzi m.in. o informacje o rozpoczęciu i zakończeniu transmisji internetowej, a także o zakresie każdorazowego korzystania z usługi świadczonej drogą elektroniczną.

Sejm/x-news

Wnioskodawcy i rząd odpierali te zarzuty, podkreślając, że nie przewiduje się żadnych dodatkowych uprawnień dla służb. Po poprawce rządu służby mogą pozyskiwać tylko te dane telekomunikacyjne, pocztowe lub internetowe, które nie stanowią treści danego przekazu (na pozyskanie treści musi się zgodzić sąd).

pp/PAP/IAR