Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 06.02.2016

UE obawia się kolejnej fali syryjskich uchodźców i liczy na Turcję

Unia Europejska zakłada, że szukający azylu znajdą go w Turcji. Według Ankary wsparcie UE na ten cel trzeba zwiększyć, należy też powstrzymać Rosję przed kolejnymi nalotami na cywilów.
Posłuchaj
  • Ministrowie UE o problemie uchodźców. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
  • Rośnie liczba uchodźców z Aleppo. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także

Czytaj też:
awr.jpg
Rośnie liczba uchodźców z Aleppo

Po atakach przeprowadzonych przez reżim w Damaszku, wspierany przez rosyjskie lotnictwo, z miasta Aleppo ucieka ludność cywilna. Liczba uchodźców rośnie - tureckie władze twierdzą, że w ciągu ostatnich 48 godzin na granicę z Turcją dotarło 35 tysięcy osób. Wcześniej ONZ mówiła o 20 tysiącach. Wszystko z powodu nalotów, jakie na Aleppo prowadzą wojska prezydenta Baszara al-Assada, wspomagane przez rosyjską armię.

O kryzysie migracyjnym rozmawiali dziś unijni ministrowie spraw zagranicznych na nieformalnej naradzie w Amsterdamie. Unia Europejska obawia się kolejnego napływu syryjskich uchodźców i liczy na Turcję w sprawie zatrzymania fali migracyjnej.

Syryjscy uchodźcy zmierzają do granicy z Turcją, a później wielu przeprawia się do Grecji i dalej na Zachód - stąd obawy Unii Europejskiej. - Mamy problem. Maszeruje kilkadziesiąt tysięcy ludzi z Aleppo do granicy tureckiej, a Unia Europejska nie podejmuje żadnych decyzji - mówił szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Unia liczy na to, że uchodźców przyjmie Turcja, która ma otrzymać 3 miliardy euro unijnego wsparcia. - Pomoc, której Unia Europejska udzieliła Turcji, jest przeznaczona na zapewnienie odpowiedniej ochrony i gościny dla osób szukających azylu - dodała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Turcja: trzeba powstrzymać Rosję

Turcja uważa, że finansowe wsparcie powinno być większe i dodaje, że problem może być rozwiązany, jeśli Rosja zaprzestanie nalotów.

- Atakowane są szkoły, szpitale i ludność cywilna. Ktoś musi powstrzymać Rosję - powiedział minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.

Rosyjskie naloty doprowadziły kilka dni temu do wstrzymania rozmów pokojowych w Genewie, w których uczestniczą opozycja i strona rządowa.

Unia Europejska zaoferowała Turcji trzy miliardy euro na pomoc humanitarną dla syryjskich uchodźców, ich edukację i opiekę zdrowotną nad nimi. Miliard euro ma pochodzić z unijnego budżetu, a pozostałe 2 miliardy - od krajów członkowskich. Wspólnota liczy na to, że unijne wsparcie zachęci syryjskich uciekinierów do pozostania w Turcji i zapobiegnie ich nielegalnej imigracji do Unii.

(Oddziały wojsk rządowych Syrii w Aleppo; wideo z 4 lutego, RUPTLY/x-news)

Macedonia prosi o pomoc w ochronie granic

Polska rozważa udzielenie pomocy Macedonii w zmaganiu z napływem migrantów. Szefowie MSZ UE rozmawiali dziś również o tym, jak wspierać ten kraj, przez który coraz więcej uchodźców przedostaje się z Grecji w głąb Unii.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że macedońskie władze zwróciły się także do Polski z prośbą o wsparcie w ochronie granicy. Należałoby rozważyć - dodał - czy istnieje potrzeba, by nasi policjanci byli w Kosowie, czy nie warto byłoby ich przesunąć na którąś z granic europejskich. Minister Waszczykowski poinformował, że będzie o tym rozmawiał z ministrami w Polsce.

Polscy policjanci zostali wysłani do Kosowa kilka lat temu, by pomóc administracji ONZ, a potem Unii Europejskiej działającej na miejscu. Natomiast w ramach pomocy w kryzysie migracyjnym polscy strażnicy graniczni byli już na Węgrzech, w Słowenii i Grecji. W związku z tym, że greckie władze nie radzą sobie z ochroną granicy zewnętrznej Wspólnoty, sąsiadująca z Grecją Macedonia jest pod coraz większą presją.

IAR/agkm