Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Martin Ruszkiewicz 26.02.2016

Niemcy: co się stało z migrantami? Nie wiadomo, gdzie jest 130 tys. zarejestrowanych osób

Nie znajdują się oni w tych miejscach, do których ich skierowano - podano w pisemnej odpowiedzi na pytanie grupy parlamentarzystów.
Posłuchaj
  • Chodzi o migrantów, którzy przybyli do Niemiec w 2015 roku. Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
Czytaj także

"Możliwe powody (nieobecności migrantów) to na przykład ich powrót do kraju pochodzenia, kontynuowanie podróży do innego państwa lub niedostosowanie się do przepisów" - wyjaśnił niemiecki rząd w pisemnej odpowiedzi udzielonej posłom partii Lewica (Die Linke).

Inną możliwością są zdublowane zapisy w systemie migrantów EASY, który rejestruje ludzi chcących złożyć wniosek o azyl. Na podstawie rejestracji migrantom przydziela się miejsce w ośrodku w całym kraju. W 2015 roku system ten zarejestrował 1,09 mln ludzi - to rekord zarówno niemiecki, jak i europejski.

Chcąc usprawnić proces rejestracji, Niemcy wprowadzają m.in. dokument zwany "dowodem przybycia".

Nowe przepisy azylowe

W czwartek Bundestag uchwalił pakiet ustaw azylowych, których celem jest ograniczenie liczby migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz szybsze odsyłanie do krajów pochodzenia tych osób, którym odmówiono azylu.

Serwis specjalny
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Przyjęte przez parlament ustawy przewidują utworzenie specjalnych ośrodków dla migrantów, którzy mają niewielkie szanse na uzyskanie statusu azylanta lub uchodźcy. Dotyczy to osób z państw Bałkanów Zachodnich i innych krajów uznawanych przez Niemcy za bezpieczne. Mieszkańcy tych ośrodków nie będą mogli ich samowolnie opuszczać. W przypadku naruszenia przepisów mogą stracić prawo do zasiłku.

Wnioski tych migrantów będą rozpatrywane w przyspieszonym tempie. W przypadku odrzucenia podania będą oni deportowani do krajów pochodzenia. Deportacje będą wstrzymywane tylko w przypadku osób obłożnie chorych.

mr