Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Filip Ciszewski 09.03.2016

Jest odpowiedź Polski dla Komisji Weneckiej ws. TK

Odpowiedź w sprawie projektu opinii na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym została wysłana do Komisji Weneckiej - poinformował wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski. Komisja zajmie się tą sprawą w piątek.
Posłuchaj
  • Rzecznik MSZ Artur Dmochowski poinformował, że polskie stanowisko w sprawie TK zostało przekazane Komisji Weneckiej. Potwierdził też, że znany jest już skład polskiej delegacji, która reprezentować będzie Polskę przed Komisją Wenecką (IAR)
Czytaj także

O wydanie opinii w sprawie uchwalonej 22 grudnia zeszłego roku nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wystąpił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. W rezultacie tego wniosku przedstawiciele Komisji złożyli wizytę w Warszawie, gdzie przez dwa dni zapoznawali się z sytuacją i rozmawiali między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą, przedstawicielami rządu, Sejmu i Senatu, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego.


Czytaj więcej
wpiat.jpg
W piątek Komisja Wenecka zajmie się sprawą Trybunału Konstytucyjnego

Polski MSZ w zeszłym tygodniu wnioskował o odroczenie wydania opinii przez Komisję Wenecką w związku z upublicznieniem w mediach projektu opinii, co - jak mówił wiceszef MSZ - "w poważny sposób podważyło zaufanie" polskiego rządu do Rady Europy i Komisji Weneckiej. Komisja Wenecka nie przychyliła się jednak do tego wniosku.

Konkluzje po wizycie

W projekcie opinii dotyczącej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym Komisja Wenecka w konkluzjach wzywa wszystkie organy państwa do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń TK. Komisja wita z uznaniem fakt, że wszyscy polscy rozmówcy wyrażali przywiązanie do Trybunału jako gwaranta nadrzędności konstytucji w Polsce. Jednak dopóki sytuacja kryzysu konstytucyjnego odnoszącego się do TK pozostaje nierozwiązana i dopóki Trybunał nie może wykonywać pracy w skuteczny sposób, zagrożone są nie tylko rządy prawa, ale także demokracja i prawa człowieka - stwierdzono. Dodano też m.in., że konieczne jest znalezienie rozwiązania obecnego konfliktu wokół składu TK.


źródło: TVN24/x-news


Na opinię Komisji Weneckiej czeka Komisja Europejska, która 13 stycznia rozpoczęła wobec Polski procedurę dotyczącą ochrony państwa prawa.

Polska delegacja

W posiedzeniu plenarnym Komisji Weneckiej, która podczas rozpoczynających się w piątek obrad omówi i przyjmie opinię na temat Trybunału Konstytucyjnego weźmie udział  9-osobowa delegacja z sekretarzem stanu w MSZ Konradem Szymańskim.

W komunikacie rzecznik RE Panos Kakaviatos poinformował, że w polskiej delegacji będą również: wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, senator Michał Seweryński, poseł Stanisław Piotrowicz, stały przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Europy w Strasburgu Janusz Stańczyk, Andrzej Misztal - dyrektor departamentu prawno-traktatowego w MSZ oraz jego przedstawiciel Sławomir Majszyk, a także profesor Bogusław Banaszak.

Apel europosłów

W międzyczasie delegacja europosłów Platformy Obywatelskiej wezwała premier Beatę Szydło do oświadczenia, że będzie respektowała opinię Komisji Weneckiej. Z apelem zwrócono się podczas konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, gdzie trwa sesja plenarna. Według europosłów Platformy, tylko w taki sposób można odwrócić obecny bieg wydarzeń, który - ich zdaniem - rujnuje wysoką wiarygodność Polski i jej pozycję, będącą dorobkiem całego pokolenia. Eurodeputowany Janusz Lewandowski argumentował, że w ten sposób poświadczymu przynależność do świata demokracji, rządów prawa i wolności obywatelskich.


źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news


- Nie chcemy się wstydzić za rządzenie w Polsce. To nie jest tylko kwestia pozycji, to jest także kwestia bezpieczeństwa. Żyjemy w niebezpiecznych czasach. Nie ma w nich miejsca na realizowanie polityki zagranicznej, która będzie zakładnikiem czyjejś obsesji, jak 10 lat temu, gdy czasy były spokojniejsze - mówił Lewandowski.

Czytaj więcej
komis.jpg
Komisja Wenecka nie odłoży wydania opinii ws. Trybunału Konstytucyjnego

Przypomniał, że prezydent Putin nie ukrywa zamiaru "rozczłonkowania" oraz osłabienia UE i znajduje coraz więcej sojuszników wewnątrz Europy. Europoseł PO podkreślił, że jego ugrupowanie nie chce, by Warszawa, chcąc nie chcąc, była sojusznikiem Moskwy w osłabianiu wspólnoty europejskiej.

Europosłowie PO alarmują, że przedstawiciele naszego kraju są już coraz mniej słuchani podczas zabiegania o nasze interesy w Brukseli czy Strasburgu.  Nie wykluczyli, że będą pracować nad przygotowaniem projektu rezolucji o Polsce, którą miałby przyjąć cały Parlament Europejski.

"To nie jest sytuacja wojny"

Jesteśmy w kontakcie z instytucjami międzynarodowymi ws. TK, ale to nie oznacza, że każda opinia płynąca z Komisji Weneckiej czy z KE jest przez nas przyjmowana jako dogmat - mówił wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. - Czasami mamy zdania odrębne. Natomiast to nie jest sytuacja wojny ani konfrontacji - podkreślił.

Czytaj więcej
tra.jpg
Wiceszef MSZ: jesteśmy w kontakcie z instytucjami międzynarodowymi w sprawie TK

Szymański dodał, że opinię Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego rząd na pewno z uwagą przeczyta. - Nie możemy in blanco powiedzieć, że wykonamy każde słowo, ponieważ w niektórych sprawach między nami a Komisją Wenecką - chociażby w sprawach nominacji - jest bardzo istotna różnica zdań - zastrzegł wiceminister.

Ocenił, że opozycja ma bardzo niewiele do powiedzenia w sprawach, które toczą się w polityce krajowej i dlatego buduje atmosferę, że w Polsce mamy do czynienia z jakimś załamaniem systemu demokratycznego. - Bardzo trudno jej polemizować z programem 500 plus, trudno polemizować z programem Morawieckiego. W związku z czym trzyma się tej jednej kwestii - zaznaczył Szymański.

IAR/PAP/fc