Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 11.03.2016

Dziś opinia Komisji Weneckiej o zmianach w TK. "Liczymy na merytoryczną ocenę"

W Wenecji rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie plenarne Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, znanej pod nazwą Komisja Wenecka. Wyda ona opinię na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce.
Posłuchaj
  • Poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka: prezydent i premier mogliby przekonać Komisję Wenecką, że w Polsce szanowana jest konstytucja (IAR)
  • Michał Wójcik z PiS: mam nadzieję, że Komisja Wenecka będzie obiektywna (IAR)
  • Komisja Wenecka wyda opinie o Polsce. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Czytaj także

Polska delegacja, przybyła na posiedzenie podczas czwartkowych wstępnych rozmów z przedstawicielami Komisji, zwróciła się o wprowadzenie zmian do projektu opinii.

Opinia nie ma charakteru wiążącego, lecz zawierać będzie propozycje i rekomendacje. Według informacji podanych przez Komisję, do jej opinii i zawartych w nich rekomendacji stosuje się 90 procent krajów.

Opinia zostanie przyjęta zapewne najpóźniej wczesnym popołudniem - powiedział przed rozpoczęciem obrad przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio.

Podczas posiedzenia komisji, złożonej z ekspertów prawa konstytucyjnego, jeden ze sprawozdawców przedstawi projekt opinii na temat ustawy o TK, a potem stanowisko Polski zaprezentuje przedstawiciel delegacji z Warszawy. Następnie odbędzie się otwarta dyskusja, po niej zaś zgłoszony zostanie wniosek o przyjęcie opinii.

Nie należy wykluczać, że ostateczna opinia różnić się będzie od ujawnionego wcześniej jej poufnego projektu, gdyż może zostać uzupełniona o poprawki. Nie wiadomo natomiast, kiedy opinia zostanie opublikowana. Zgodni

z przyjętymi zasadami powinno to nastąpić wkrótce po przyjęciu ostatecznej wersji dokumentu.
Sprawa TK jest jedną z wielu kwestii z innych państw, którą zajmie się Komisja podczas rozpoczętego w piątek posiedzenia. Dyskutowane będą opinie dotyczące m.in. Francji i Rosji.

"Liczymy na obiektywizm"

Michał Wójcik z Prawa i Sprawiedliwości liczy, że Komisja Wenecka merytorycznie oceni sytuację związaną ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym. Poseł PiS liczy na to, że Komisja będzie obiektywna i obiektywnie spojrzy na to wszystko co dzieje się w Polsce i dokładnie przeanalizuje wszystkie dokumenty.

W ocenie polityka to, że Komisja Wenecka zajęła się Polską, nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ zbadała "funkcjonowanie" konstytucji w ponad 50 krajach i przedstawiła raporty w ponad 500 sprawach.

Według nieoficjalnego projektu Komisja Wenecka uznała, że zmiany w Trybunale Konstytucyjnym przeprowadzone przez obóz rządzący spowolnią działalność Trybunału, sprawiając, iż stanie się on „nieskutecznym strażnikiem konstytucji”.

Poseł Wójcik tłumaczy, że nawet jeśli oficjalne stanowisko Komisji Weneckiej będzie negatywną oceną zmian wprowadznych przez PiS, to Polska nie musi tego stanowiska uwzględnić, ponieważ te raporty mają charakter niewiążący.

Polityk dodał, że jesteśmy autonomicznym krajem i nikt niczego Polsce nie może narzucać.

TVN24/x-news

"Sytuację można zmienić"

Z kolei poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka uważa, że ocenę zmian w Trybunale Konstytucyjnym przez członków Komisji Weneckiej bardzo szybko można zmienić. Jego zdaniem, wystarczy aby prezydent przyjął przysięgę od trzech sędziów wybranych przez poprzedni parlament do Trybunału Konstytucyjnego lub żeby premier Beata Szydło zdecydowała się na publikację ostatniego wyroku Trybunału.

Sędziowie w środę orzekli, że nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest niezgodna z ustawą zasadniczą.

TVN24/x-news

Borys Budka tłumaczy, że ignorowanie opinii Komisji Weneckiej może mieć bardzo negatywny wpływ na wizerunek Polski.

Polska zamierza polemizować

Czytaj więcej
witold waszczykowski  1200.jpg
Szef MSZ: Polska będzie polemizować

Według zapowiedzi ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego  Polska będzie polemizować z projektem opinii Komisji Weneckiej. W radiowej Trójce szef MSZ wyjaśniał, że strona polska przesłała w środę swoją polemiczną odpowiedź do komisji, będącej organem Rady Europy.

Pytany, czy Polska weźmie pod uwagę zalecenia Komisji Weneckiej, stwierdził, że "to będzie zależało od ostatecznej opinii".

Polski rząd ma odpowiedź na opinię Komisji

Na kilkanaście dni przed obradami projekt opinii, zawierający wiele krytycznych uwag na temat nowelizacji ustawy, został wysłany do polskiego MSZ oraz do członków Komisji Weneckiej i 60 krajów, które oni reprezentują. Członkowie KW otrzymali go po to, by móc się z nim wcześniej zapoznać i przygotować się do posiedzenia.

Polski rząd przygotował zaś odpowiedź do projektu opinii.

Daniel Hoeltgen, rzecznik prasowy Rady Europy/TVN24/x-news

Wniosek z Polski o przedstawienie opinii, złożony przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, jest jedną z wielu spraw z różnych krajów, które będą rozpatrywane przez gremium, zbierające się co kilka miesięcy. Szefa MSZ nie ma w składzie 9-osobowej delegacji.

Delegacja bez szefa MSZ

Rzecznik Rady Europy podał, że oczekiwany jest sekretarz stanu w MSZ Konrad Szymański, a także wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, senator Michał Seweryński, poseł Stanisław Piotrowicz, stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy w Strasburgu Janusz Stańczyk, Andrzej Misztal - dyrektor departamentu prawno-traktatowego w MSZ oraz jego przedstawiciel Sławomir Majszyk i profesor Bogusław Banaszak.

Strona polska zabiegała o przełożenie debaty na czerwiec w związku z wyciekiem projektu opinii. Komisja Wenecka wniosek ten oddaliła. Wyrażono przy tym ubolewanie z powodu ujawnienia poufnego dokumentu, co nazwane zostało „niefortunnym zdarzeniem”.

Wśród około 80 uczestników sesji jest dwoje zasiadających w KW delegatów z Polski: była premier Hanna Suchocka, jako pierwsza wiceprzewodnicząca, oraz wykładowca z Uniwersytetu Gdańskiego Krzysztof Drzewicki.

Posiedzeniu przewodniczy szef KW profesor Gianni Buquicchio, wcześniej urzędnik organów Rady Europy.

IAR, PAP, bk