Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 23.03.2016

Polacy powinni bać się zamachów? Szef BBN uspokaja

Zagrożenie terrorystyczne dla Polski po zamachach w Belgii jest niskie - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Dodał, że nie zwalnia to naszych służb specjalnych od czujności.
Posłuchaj
  • Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch o zagrożeniu terrorystycznym w Polsce (IAR)
Czytaj także

- Służby jeszcze raz weryfikują procedury, które są stosowane, ale na dziś nie widzimy potrzeby zwiększania stopnia zagrożenia - poinformował Soloch. Stwierdził, że obie zaplanowane w Polsce na lipiec imprezy - szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży - w żaden sposób nie są zagrożone.

Paweł Soloch przyznał, że organizacja Światowych Dni Młodzieży nie będzie należała do łatwych zadań, ale obecnie nie ma powodu, aby odwoływać czy przenosić lipcowy termin.

Czytaj więcej
abw.jpg
ABW przygotowuje księży przed Światowymi Dniami Młodzieży

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego wyraził zadowolenie, że rząd kończy prace nad ustawą antyterrorystyczną. W czwartek odbędzie się ostatnie posiedzenie zespołu antyterrorystycznego, który pracuje nad nowymi przepisami. Ustawa ma być przyjęta przez parlament przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Posłuchaj
00:15 bbn2.mp3 Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch o Światowych Dniach Młodzieży (IAR)

 

Także wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zapewnia, że pod kątem organizacyjnym - w kwestii dowodzenia, koordynacji oraz zaplanowanych operacji- wszystko jest przygotowane. Dodał, że wszystkie służby otrzymają łącznie 76 i pół miliona złotych na zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży i blisko 48 milionów na szczyt NATO. Światowe Dni Młodzieży zabezpieczać będzie 10 tysięcy policjantów, a szczyt NATO - 5 tysięcy.  Wykorzystane zostanie również ponad tysiąc policyjnych pojazdów oraz pięć śmigłowców.

Czytaj więcej
Marek Kubiak 1200.jpg
"Przed Polską stoją poważne wyzwania"

Jak poinformował Zieliński, wkrótce zostanie podpisane rozporządzenie szefa MSWiA o zakazie noszenia i przemieszczania broni w stanie rozładowanym. Obejmie on Warszawę w czasie szczytu NATO oraz województwa mazowieckie i śląskie w czasie ŚDM. Wiceszef MSWiA dodał, że planowane jest również przywrócenie czasowej kontroli granicznej od 4 lipca do 2 sierpnia. 

Zwiększona zostanie też liczba stanowisk obsługujących numer alarmowy 112.

Wcześniej szef MON Antoni Macierewicz informował, że służby zabezpieczające szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży w sensie formalnym będą oddzielne, ale wszystkie będą podlegały wspólnemu kierownictwu. 

Warszawski szczyt NATO odbędzie się 8-9 lipca 2016 r. na Stadionie Narodowym. Przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski. Wybór Polski na miejsce kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii we wrześniu 2014 r.

Czytaj więcej
dwa.jpg
Po zamachach w Brukseli. Czy Polska jest bezpieczna?

Do Polski ma przyjechać ok. 2,5 tys. delegatów, wśród nich szefowie państw i rządów, liderzy ONZ, UE i Banku Światowego. Według szacunków szczyt będzie obserwowało ok. 1,5 tys. przedstawicieli mediów oraz ok. 500 reprezentantów ośrodków naukowych i badawczych.

Światowe Dni Młodzieży zaczną się 27 lipca i potrwają do końca miesiąca. Szacuje się, że do Polski może wtedy przyjechać nawet 2,5 miliona pielgrzymów. Przy tej okazji w naszym kraju gościć będzie również papież Franciszek. 

W ramach przygotowań do ŚDM, tzw. "siatkę bezpieczeństwa" przygotowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wskazuje ona zagrożenia, które mogą się pojawić i doprowadzić do sytuacji kryzysowej. 

IAR/PAP/fc