Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 25.04.2016

Szef MON podpisał koncepcję obrony terytorialnej. "Nowoczesna armia wymaga takiego komponentu"

Podczas uroczystości w CXXV LO im. Waldemara Milewicza w Warszawie minister obrony narodowej podpisał koncepcję utworzenia obrony terytorialnej kraju
Posłuchaj
  • Minister obrony narodowej zapowiada, kiedy powstawać będą brygady obrony terytorialnej (IAR)
Czytaj także

Podczas ceremonii minister powiedział, że w ten sposób rozpoczyna się realizacja systemu obrony terytorialnej. Będzie ona jednym z ważniejszych elementów nowej polskiej doktryny wojennej. Antoni Macierewicz dodał, że system będzie gotowy w ciągu trzech lat. 

Pierwsze trzy brygady mają powstać na przełomie 2016 i 2017 roku. Według zapowiedzi ministra, do roku 2019 cały kraj ma zostać pokryty brygadami obrony terytorialnej.

Minister obrony dodał, że utworzenie systemu obrony terytorialnej jest potrzebne, gdyż wymaga tego i armia, i sytuacja Polski, zagrożonej imperialnymi zamiarami Rosji. Zdaniem Antoniego Macierewicza, kraj ten od 2008 roku podejmuje działania destabilizujące pokojowy ład w Europie.

Minister dodał, że ważne miejsce w systemie obrony terytorialnej zajmą organizacje proobronne. Podkreślił, że tworzenie tego systemu przyczyni się do przywrócenia miejsca patriotyzmu i wychowania wojskowego w życiu społecznym.

Jak zapowiedał wcześniej Macierewicz, OT będzie liczyć docelowo do 35 tys. żołnierzy, a ich dostęp do broni będzie regulowany przepisami wojskowymi.

Według jednej z wersji bliskich ostatecznej koncepcji OT na poziomie krajowym ma powstać dowództwo obrony terytorialnej w Sztabie Generalnym WP. W każdym województwie ma zostać powołane dowództwo brygady obrony terytorialnej, a w każdym mieście wojewódzkim - batalion obrony terytorialnej.

Na najniższym poziomie, który ma być podstawą systemu, ma zostać utworzona jedna kompania (ok. 100 osób) w każdym powiecie. Docelowo - za kilka lat - mają powstać 364 kompanie, pogrupowane w 86 batalionów (po 4-5 kompanii) podległych wojewódzkim brygadom (po 3-4 bataliony).

Brygad ma być 17. Dwie mają powstać na Mazowszu, które jest najrozleglejszym województwem. Każda brygada ma liczyć 1,5-2,5 tys. żołnierzy. W kompaniach powiatowych żołnierze mają szkolić się średnio 30 dni w roku – raz w miesiącu w weekend oraz raz w roku przez kilka dni na poligonie.

IAR, PAP, bk