Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 08.06.2016

Prace nad ustawą medialną. "Potrzebne są ustawy pomostowe"

Tak zwana duża ustawa medialna nie wejdzie w życie 1 lipca tego roku. Potrzebna zatem bedzie ustawa pomostowa, bo obecnie obowiązująca ustawa zwana małą nowelizacją, uchwalona w grudniu ubiegłego roku, przestanie obowiązywać 30 czerwca. Od 1 stycznia 2017 nie będziemy zatem płacić opłaty audiowizualnej doliczanej do rachunków na prąd.

Wiceminister kultury Krzysztof Czabański powiedział IAR, że potrzebne będą dwie ustawy "pomostowe". Projekt jednej z nich z nich - o Radzie Mediów Narodowych - wpłynął we wtorek do Sejmu. Drugi projekt zostanie złożony w ciągu kilku tygodni i ma dotyczyć poprawy ściągalności abonamentu RTV.

Wiceminister Krzysztof Czabański wyjaśnił, że istotne elementy tzw. dużej ustawy medialnej, nad którą trwają prace w sejmowej podkomisji, będą wymagać procedury notyfikacji zgodnie z prawem Unii Europejskiej. Chodzi między innymi o kwestię opłaty audiowizualnej, która ma być regulowana przy rachunku z prąd. Procedura notyfikacji może potrwać od ośmiu miesięcy do półtora roku i dlatego konieczne są ustawy pomostowe, zanim dojdzie do kompleksowej reformy organizacji i finansowania mediów narodowych, czyli Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o Radzie Mediów Narodowych ma się odbyć jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu. Wiceminister Krzysztof Czabański powiedział, że projekt eliminuje wpływ rządu na media publiczne, w ten sposób, że wszystkie kompetencje, które miał minister skarbu przekazuje parlamentowi z dużym udziałem klubów opozycyjnych.

W pięcioosobowej Radzie Mediów Narodowych dwa miejsca będą ustawowo zagwarantowane dla przedstawicieli klubów opozycyjnych.

IAR, to