Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 23.06.2016

Wiceminister kultury ostrzega firmy przed niepłaceniem abonamentu

Będą dotkliwe kary dla firm niepłacących abonamentu radiowo-telewizyjnego - ostrzega wiceminister kultury i pełnomocnik rządu do spraw reformy mediów Krzysztof Czabański.
Posłuchaj
  • Krzysztof Czabański o płaceniu abonamentu przez firmy (IAR)
Czytaj także

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, która przygotowała ustawę o Radzie Mediów Narodowych, pracuje obecnie nad projektem uszczelniającym abonament. Krzysztof Czabański przypomina, że ustawa abonamentowa jest obowiązującym prawem i zgodnie z nią każde gospodarstwo domowe w Polsce powinno zarejestrować i płacić za posiadane odbiorniki telewizyjne i radiowe. To samo dotyczy firm.

- Na pewno kary dla firm będą wystarczająco dolegliwe, żeby firma się zastanowiła, czy warto ryzykować - powiedział Krzysztof Czabański.

Pełnomocnik rządu do spraw reformy mediów nie chce na razie mówić o ewentualnych karach dla obywateli, którzy uchylają się od płacenia za abonament.

- Rzecz nie w karach, tylko w tym, żeby zweryfikować prawdziwość oświadczeń ludzi, że nie chcą płacić abonamentu, bo nie mają telewizorów w domu, a można to zweryfikować poprzez różne bazy danych - tłumaczy wiceminister kultury.

Wcześniej Krzysztof Czabański mówił, że gdyby urzędy skarbowe miały dokonywać tych sprawdzeń, to będą mogły to zrobić choćby poprzez bazę abonentów telewizji kablowych.

- Bo trudno sobie wyobrazić, że ktoś kto zawiera umowę z kablarzem, a nie ma w domu telewizora - podkreślał pełnomocnik rządu ds. reformy mediów.

Dodał, że zespół pracujący nad projektem ustawy bierze pod uwagę różne warianty rozwiązań, między innymi zachowujący obowiązek rejestrowania odbiorników radio-telewizyjnych przy usprawnieniu sposobu rejestracji na przykład poprzez zgłoszenie przez internet. Rozważany jest jednak również wariant o zniesieniu obowiązku rejestracji przy założeniu, że każde gospodarstwo domowe ma w domu odbiornik radiowy albo telewizor, a jeśli nie ma to składa odpowiednie oświadczenie Urzędowi Skarbowemu.

Wiceminister kultury ma nadzieję, że projekt ustawy uszczelniającej ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego trafi pod obrady Sejmu na jego drugiej lipcowej sesji.

- To jest bardzo pilna sprawa, za którą się w tej chwili bierzemy. Można się spodziewać, że ten projekt procedowany w takim tempie, we wrześniu ma szansę wejść w życie - powiedział Krzysztof Czabański.

mr