Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Mateusz Maranowski 11.07.2016

Wstępna opinia Komisji Weneckiej ws. TK przed obradami Senatu

Komisja Wenecka ma wydać opinię dotyczącą nowo przyjętej przez Sejm ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Prawdopodobnie jej wstępna wersja zostanie przekazana polskim władzom na początku przyszłego tygodnia.
Posłuchaj
  • Wstępna opinia Komisji Weneckiej ws. nowej ustawy o TK jeszcze w tym tygodniu? Relacja Andrzeja Gebera (IAR)

Taką informację przekazał rzecznik prasowy Rady Europy Panos Kaviatos. Oznacza to, że opinia byłaby znana jeszcze przed posiedzeniem Senatu, który na najbliższej sesji ma decydować o ewentualnym zatwierdzeniu ustawy przyjętej przez Sejm. Panos Kaviatos dodał, że wydanie przez Komisję Wenecką opinii jeszcze w tym tygodniu jest "bardzo mało prawdopodobne".

Czytaj więcej
szydło 2 pap 1200.jpg
Premier Szydło zabrała głos ws. nowej ustawy o TK

Z prośbą do Komisji Weneckiej o dokonanie w trybie pilnym wstępnej opinii o nowych przepisach dotyczących Trybunału Konstytucyjnego zwrócił się do Komisji Weneckiej sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland. Zaapelował także do polskiego parlamentu, aby przy podejmowaniu ostatecznej decyzji wziął tę opinię pod uwagę. Zwrócenie się do Komisji o ocenę było reakcją sekretarza generalnego na komunikat Komisarza Praw Człowieka Nilsa Muiżnieksa, który stwierdził, że przyjęta przez Sejm ustawa stwarza zagrożenie dla państwa prawa.

Senackie komisje w czwartek zajmą się nową ustawą o TK

W czwartek 14 lipca senackie komisje - ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji - mają zająć się na wspólnym posiedzeniu nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, którą Sejm uchwalił w zeszłym tygodniu.

Ustawa o TK ma być rozpatrywana jako pierwszy punkt na najbliższym, rozpoczynającym się 20 lipca posiedzeniu Senatu.

Według PiS ustawa przecina spory wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad nią naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

- Jesteśmy przygotowani na długie posiedzenie, trwające tyle, ile komisje uznają za potrzebne. Termin komisji wyznaczono na tydzień przed posiedzeniem plenarnym. Możemy obradować do późnych godzin wieczornych, czasu powinno wystarczyć - powiedział w poniedziałek przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej Stanisław Gogacz (PiS).

Senator dodał, że posiedzenie zwołano tak, aby był czas na zapoznanie się z materiałami i przygotowanie do późniejszych obrad plenarnych Senatu. Posiedzenie senackich komisji ma rozpocząć się w czwartek o godz. 12.

Zgodnie z uchwaloną w Sejmie 7 lipca po burzliwych obradach ustawą pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości. Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw, ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu prezydenta RP, zgodność z konstytucją działalności partii politycznych. Konstytucyjność ustaw mają badać składy 5-osobowe. Składy 3-osobowe badałyby m.in. konstytucyjność innych aktów normatywnych, np. rozporządzeń. Orzeczenia we wszystkich składach zapadałyby zwykłą większością głosów.

IAR/PAP/mfm