Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 20.07.2016

Rusza pierwszy etap Światowych Dni Młodzieży. Rozpoczynają się Dni w Diecezjach

Dni w Diecezjach potrwają do niedzieli 24 lipca. Do każdej diecezji trafi od kilkuset do kilku tysięcy zagranicznych gości. W sumie w Dniach w Diecezjach będzie uczestniczyć prawie 115 tysięcy młodych z całego świata.
Galeria Posłuchaj
  • Światowe Dni Młodzieży nie tylko w Krakowie. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
  • Orędzie papieża Franciszka wyemitowane w Polskim Radiu
Czytaj także

Polskie miasta i diecezje gotowe na rozpoczęcie Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie młodych katolików z całego świata podzielono na dwa etapy: diecezjalny i centralny. Za tydzień przyjedzie do Polski papież. Zanim jednak pielgrzymi spotkają się z Franciszkiem w Krakowie, od dziś przez pięć dni, będą gośćmi w diecezjach w całym kraju. 

Pielgrzymi do Polski przyjeżdżają od kilku dni, ale ich powitanie w parafiach zaplanowano na środowy wieczór. Dni w Diecezjach mają pomóc im odkryć Polskę i polski Kościół. To czas na spotkania z rówieśnikami i rodzinami, które ich goszczą, czas na modlitwę wycieczki, wizyty w muzeach i teatrach.

Z tych propozycji bardzo zadowolona jest Irina, Polka z Białorusi, która przyjechała do Warszawy na Kongres Młodzieży Polonijnej poprzedzający Światowe Dni Młodzieży. Ma nadzieję, że uda jej się skorzystać z tych propozycji.

Wielki koncert w Warszawie

W Warszawie przed Dniami w Diecezjach powstała specjalna Strefa Pielgrzyma, miejsce dyskusji o wierze, pokazów filmowych i prezentacji dzieł miłosierdzia.

Warszawa gości prawie siedem tysięcy trzystu pielgrzymów z siedemdziesięciu krajów. Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podkreśla, że Dni w Diecezjach to czas odkrywania przez gości z zagranicy bogactwa Kościoła i kraju, do którego przyjeżdżają.

Dla pielgrzymów w Warszawie miasto przygotowano wiele atrakcji kulturalnych, w tym przede wszystkim koncert „Wiara, Nadzieja, Miłość” 21 lipca na placu Piłsudskiego. Na wielopoziomowej scenie wystąpi ponad 200 wykonawców z całego świata, w tym brazylijski zespół "Wspólnota Shalom", warszawski zespół "Wiarygodni", a także Muniek Staszczyk, Zbigniew Wodecki i Piotr Cugowski.

Posłuchaj
00:21 8281294_2.mp3 Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański o warszawskich planach na Dni w Diecezjach (IAR)

Przez cały czas trwania Dni Diecezjalnych na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu działać będzie Miejska Strefa Kultury. W specjalnym pawilonie prezentowana będzie wystawa "Jan Paweł II. Źródła". Pozwoli ona poznać dzieje naszego kraju z perspektywy chrześcijaństwa. Przez ponad dziesięć wieków polskiej państwowości przeprowadzi pielgrzymów papież Jan Paweł Drugi.

Serwis specjalny
supraśl Światowe Dni Młodzieży PAP_1200_660.jpg
Światowe Dni Młodzieży

Podczas Dni w Diecezjach w stolicy pielgrzymów i turystów wspierać będzie około 600 wolontariuszy.

Część warszawskich muzeów oferuje bezpłatny wstęp pielgrzymom z identyfikatorem Światowych Dni Młodzieży zarejestrowanych na Dni w Diecezjach. 

Na liście jest ponad 30 placówek - między innymi Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie, Pałac w Wilanowie, Muzeum Fryderyka Chopina, Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Historii Żydów Polskich Polskich .

"Litania narodów" w Gdańsku

Ok. 3,7 tys. pielgrzymów weźmie udział w rozpoczynających się w środę po południu Światowych Dniach Młodzieży w archidiecezji gdańskiej. 

Koordynator diecezjalny ks. Krzysztof Nowak powiedział, że w archidiecezji gdańskiej jest już ok. kilkuset pielgrzymów, a pierwsze grupy przyjechały w weekend - np. w Rumii są pielgrzymi z Kenii, w Gdańsku - grupa z Izraela.

- Najwięcej pielgrzymów pochodzić będzie z Francji, Włoch, Argentyny i Niemiec - powiedział ks. Nowak.
Większość pielgrzymów przyjmą rodziny. Tylko blisko 600-osobowa grupa młodzieży pijarskiej jest zakwaterowana w szkole w Bolszewie. 
Czwartek i piątek - poza poranną modlitwą i wieczorną mszą św. oraz spotkaniami w parafiach - przeznaczone będą na zwiedzanie. Niemal wszyscy pielgrzymi chcą odwiedzić historyczne centrum Gdańska, w tym Bazylikę Mariacką, oraz położony niedaleko plac Solidarności.

Głównym punktem pobytu pielgrzymów na terenie archidiecezji gdańskiej będzie - zaplanowana na 23 lipca w Gdańsku pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców - "Litania narodów", czyli wspólna modlitwa w intencji świata i krajów, z których pochodzić będzie młodzież. Po niej młodzi katolicy przejdą głównymi ulicami centrum Gdańska do Bazyliki Mariackiej, gdzie pod przewodnictwem metropolity gdańskiego odprawiona zostanie msza.

Forum Młodych w Częstochowie

W środę w Częstochowie rozpoczyna się Forum Młodych. Pięciodniowa impreza poprzedza Światowe Dni Młodzieży i przyjazd Papieża Franciszka na Jasną Górę. Około 5 tysięcy młodych ludzi z całego świata spotyka się w Hali Sportowej w Częstochowie biorąc udział w konferencjach, modlitwach, warsztatach, spotkaniach i w adoracjach oraz w Eucharystii. 

Nazwa "forum" pochodzi z języka łacińskiego i jest odpowiednikiem rynku, placu, na którym toczyło się życie publiczne w starożytności. Forum jest elementem drogi do Światowych Dni Młodzieży ze Wspólnotą Emmanuel - Kraków 2016, która swój początkowy przystanek ma w Częstochowie. 

Setki pielgrzymów już w Polsce

Ok. tysiąca pielgrzymów udających się na ŚDM przekroczyło dotychczas polską granicę przez podkarpackie przejścia graniczne. Wśród nich dominują osoby z Ukrainy, ale są również pielgrzymi z Mołdawii, a nawet z Kanady. 

Służby graniczne, zarówno polskie jak i ukraińskie, bazując na doświadczeniach z Euro2012, przygotowały wiele ułatwień dla pielgrzymów.

Wydzielone zostały odrębne pasy ruchu na obu kierunkach dla podróżnych udających się na ŚDM zarówno samochodami osobowymi jak i autokarami. W Medyce wydzielono także odrębne pasy na przejściu pieszym.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca w Krakowie. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim. ŚDM poprzedzą organizowane w całym kraju tzw. dni w diecezjach, które potrwają od 20 do 25 lipca. 

Ponad 300 pielgrzymów zmierzających na Światowe Dni Młodzieży m.in. z Białorusi, Rosji i Nigerii przyjechało w środę przed południem pociągiem - poinformowała Izba Celna w Białymstoku. Granicę przekroczyli na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy.

Wstępnie pociąg miał przyjechać w środę rano, jednak w związku z awarią zatrzymał się na kilka godzin 1,5 km przed przejściem - powiedział Mariusz Sitniczuk z Izby Celnej w Białymstoku.

IAR, PAP, bk