Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 02.08.2016

Projekt prezydenckiej ustawy frankowej. Znamy założenia

Banki będą musiały oddać tak zwane spready pobierane przy kredytach walutowych. Przymusowe przewalutowanie zobowiązań będzie przesunięte o rok. Takie zapisy zawarto w projekcie ustawy frankowej, który zaprezentowano w Kancelarii Prezydenta. Koszty zwrotu różnicy między kursem kupna i sprzedaży waluty są szacowane na 3 miliardy 600 milionów do 4 miliardów złotych.
Posłuchaj
  • Prezydencki minister Maciej Łopiński powiedział, że proponowane rozwiązanie to tylko pierwszy krok, który uwzględnia zawirowanie gospodarcze (IAR)
Czytaj także

Prezydencki minister Maciej Łopiński powiedział, że proponowane rozwiązanie to tylko pierwszy krok, który uwzględnia zawirowanie gospodarcze, takie jak Brexit czy problemy sektora bankowego w Europie. - Projekt dotyczy sprawy najmniej kontrowersyjnej - ocenił. - Zaczynamy właśnie od spreadów, ale nie kończymy - dodał minister Łopiński.

Według prezesa NBP Adama Glapińskiego, banki będą miały czas, żeby na drodze ugody doprowadzić do przewalutowania. Zaznaczył, że powinno ono się odbyć - jak się wyraził - "w rozsądnym czasie", w konsultacji z Komitetem Stabilności Finansowej. Ma się on zebrać 10 sierpnia.

TVP.INFO

Poprzednią propozycję Kancelaria Prezydenta przedstawiła w rocznicę tak zwanego czarnego czwartku, 15 stycznia. Na koniec pierwszego kwartału tego roku kredyty frankowe udzielone przez banki były warte ponad 36 miliardów franków szwajcarskich.
Walutowe kredyty na koniec marca stanowiły 43,3 procent wszystkich zobowiązań hipotecznych. W szczytowym momencie w 2009 roku stan zadłużenia w szwajcarskiej walucie wynosił ponad 48 miliardów.

Ustawa obejmie kredyty udzielone między 1 lipca 2000 a 26 sierpnia 2011 roku, czyli do czasu wejścia tak zwanej ustawy antyspreadowej. Zwrot pomniejszy kapitał pozostały do spłaty lub - w przypadku wygaśnięcia umowy - będzie zwracany w formie wypłaty pieniędzy.

Limit kapitału, do którego klient będzie mógł ubiegać się o zwrot spreadów, to 350 tysięcy złotych na osobę.

FILM: Prezydent Andrzej Duda powiedział w kwietniu, że nie wycofuje się ze swoich zobowiązań dotyczących tzw. ustawy frankowej. 

TVN24/x-news