Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 26.08.2016

Hanna Gronkiewicz-Waltz: zwroty nieruchomości w stolicy wstrzymane

Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała na konferencji prasowej, że wstrzymuje wszystkie zwroty nieruchomości w Warszawie. To efekt nieprawidłowości przy reprywatyzacji działki przy ulicy Chmielnej 70, która znajduje się w ścisłym centrum Warszawy, tuż obok Pałacu Kultury i Nauki.
Posłuchaj
  • Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz o dymisjach w Ratuszu w związku z reprywatyzacją (IAR)
Czytaj także

Prezydent Warszawy i wiceprzewodnicząca PO zapowiedziała też, że zostanie zlikwidowane Biuro Gospodarki Nieruchomościami, a jego dyrektor Marcin Bajko, wicedyrektor Jerzy Mrygoń oraz jeden z pracowników Krzysztof Śledziewski zostaną zwolnieni dyscyplinarnie. Byli oni odpowiedzialni za reprywatyzację działki przy Chmielnej.

- Uważam w tej chwili, że urzędnicy mogli wykazać więcej starań i że nie wykazali wystarczającej dokładności i rzetelności" - zaznaczyła. Oświadczyła, że podjęła decyzję o rozwiązaniu Biura Gospodarki Nieruchomościami. - Musimy je inaczej zaprogramować - dodała.

Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że decyzje te nie zostały podjęte w wyniku emocji, lecz po zbadaniu sprawy. Dodała też, że zwróciła się do Rady Miasta z prośbą o powołanie Komisji Nadzwyczajnej, która zbada wszystkie przekształcenia własnościowe w Warszawie od 1990 roku.

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała również, że przekaże prokuraturze znajdujące się w posiadaniu ratusza dane o kancelariach prawnych zajmujących się skupem roszczeń do warszawskich nieruchomości. Nie mamy zamiaru kryć tych kancelarii prawnych - zapewniła.

- Zwróciłam się do rady miasta o powołanie komisji nadzwyczajnej, jeśli chodzi o wszystkie przekształcenia własnościowe oraz reprywatyzacje od roku 1990 r. Sformułowałam do pani przewodniczącej prośbę, żeby taka komisja została powołana - powiedziała prezydent miasta. Dodała, że w skład komisji "powinni wchodzić przedstawiciele wszystkich sił politycznych, jak również autorytety z zewnątrz".

Prezydent Warszawy opowiedziała się też za przeprowadzeniem audytu w sprawie reprywatyzacji. Audytor powinien być ustalony w drodze przetargu - podkreśliła. - Chodzi mi o to, żeby była pełna transparentność i pełen obiektywizm - dodała.

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała również, że w ratuszu zostaną przygotowane listy kancelarii, które "przodują", jeśli chodzi o odzyskiwanie nieruchomości w Warszawie.

- Można powiedzieć, że kilka z tych kancelarii przoduje w ilości spraw, w związku z czym będziemy je spisywać według nazwiska - mówiła. Jak dodała, zgromadzone nazwiska zostaną przekazane do prokuratury. - Prokuratura niech robi z tym, co uważa za stosowne, bo nie mamy tu zamiaru kryć tych kancelarii prawnych" - powiedziała.

Wartość działki przy Chmielnej jest szacowana na 160 milionów złotych. Dawny właściciel terenu Jan Henryk Holger Martin był obywatelem Danii - jednego z państw, którym rząd PRL już w latach 50. ubiegłego wieku wypłacił odszkodowania za nieruchomości, przejęte tzw. dekretem Bieruta. Oznacza to, że nie mogą się oni domagać od polskiego państwa żadnych odszkodowań. Tym bardziej, że według informacji Ministerstwa Finansów, które posiłkowało się dokumentami otrzymanymi od strony duńskiej, Martin Holger otrzymał odszkodowanie od Rządu Duńskiego za pozostawioną w Polsce nieruchomość.

IAR/PAP, to