Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Filip Ciszewski 13.10.2016

Zmarł Andrzej Kopiczyński. Widzowie zapamiętali go z kultowej roli w serialu "Czterdziestolatek"

Aktor zmarł w szpitalu w Warszawie, miał 82 lata. W ostatnich latach zmagał się z chorobą Alzheimera.
Galeria Posłuchaj
  • Roman Kłosowski o Andrzeju Kopiczyńskim (IAR)
  • - Chodziłem do szkoły, która przylegała do kawiarni teatralnej. Codziennie, idąc do szkoły, widziałem aktorów, którzy – jak mi się wydawało – nic nie robili, a byli świetnie ubrani - mówił Andrzej Kopiczyński w rozmowie z Anną Retmaniak (PR, (PR 18.09.1994)
  • O roli w "Czterdziestolatku" i związanej z nią popularności z Andrzejem Kopiczyńskim rozmawiała Anna Retmaniak - fragment archiwalnego wywiadu. (PR, 15.04.2012)
  • - Andrzej Kopiczyński to prawdziwy dżentelmen - mówił Jan Kobuszewski na benefisie 35-lecia pracy twórczej aktora. (PR, 18.09. 1994)

Andrzej Kopiczyński urodził się 15 kwietnia 1934 w Międzyrzecu Podlaskim. Już w młodości myślał o pracy aktorskiej, choć wpierw uczęszczał do technikum energetycznego. - Działało w pobliżu opery. I codziennie, przechodząc koło opery, w drodze do szkoły, stawałem przed szybką kawiarenki, w której siedzieli aktorzy, śpiewacy. To był inny świat: byli świetnie ubrani, uśmiechali się, popijali wódeczkę, kawkę. Powiedziałem sobie wtedy: ja też tak chcę! - wspominał aktor w wywiadzie dla "Polskiej Gazety Wrocławskiej" w 2011 r.

Aktorstwo studiował w łódzkiej PWST, którą ostatecznie ukończył w 1958 roku. - Na pierwszym roku byłem wyrzucany z uczelni trzy razy - przyznawał w wywiadach. Następnie występował w teatrach w m.in. Olsztynie, Bydgoszczy, Szczecinie, Koszalinie. Od 1970 roku aktor występował na scenach teatrów warszawskich; był aktorem m.in. Teatru Narodowego, Teatru Rozmaitości, Teatru Na Woli, występował również w Teatrze Kwadrat.

Podczas swojej kariery teatralnej wystąpił m.in. jako Steve w "Tramwaju zwanym pożądaniem" Tennessee Williamsa w reżyserii Aleksandra Długosza, Romeo w "Romeo i Julii" Tadeusza Żuchniewskiego i Berengera w "Nosorożcu" Eugene'a Ionesco w reżyserii Maryny Broniewskiej.

Na małym ekranie debiutował w 1957 roku w filmie "Prawdziwy koniec wielkiej wojny" Jerzego Kawalerowicza. Ogromną popularność przyniosła mu rola inżyniera Stefana Karwowskiego w serialu "Czterdziestolatek". W serialu Jerzego Gruzy Kopiczyńskiemu partnerowali między innymi Anna Seniuk, Irena Kwiatkowska i Leonard Pietraszak. Wielka popularność filmu, po latach skłoniła realizatorów do przypomnienia widzom inżyniera Karwowskiego. Kopiczyński ponownie wcielił się w tę rolę w komedii "Motylem jestem, czyli romans 40-latka" z 1976 roku i w serialu "40-latek 20 lat później" z 1993 roku.

Łącznie aktor wystąpił w ponad 50 produkcjach, m.in. w filmach "Niezwykła podróż Baltazara Kobera", "Ogniem i mieczem", Święta wojna", "Znachor", "Pięć minut przed gwizdkiem", "Korczak". Widzowie telewizyjni znają go z seriali "Czułość i kłamstwa", "Niania" i "Lokatorzy". Grał  też w wielu przedstawieniach Teatru Telewizji. W latach 90-tych przez pewien czas prowadził telewizyjny teleturniej "Koło Fortuny". 

Aktor został wielokrotnie wyróżniony, w tym Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

IAR/PAP/fc