Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 22.12.2016

OBWE ostrzega przed nasileniem przemocy na wschodzie Ukrainy

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zauważyła, że w ostatnich dniach na wschodzie Ukrainy zintensyfikowały się walki między ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami.

Wiceszef misji OBWE w Donbasie Alexander Hug powiedział dziennikarzom, że w ciągu tygodnia liczba przypadków naruszenia rozejmu, odnotowanych przez obserwatorów organizacji, "zwiększyła się o 75 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem".

Według Huga wykorzystanie broni ciężkiej, zakazanej przez porozumienia z Mińska, zwiększyło się trzykrotnie.

Czytaj więcej:
ukraina flaga 1200.jpg
Wojna na Ukrainie

- W ubiegłym tygodniu nasi obserwatorzy odnotowali 985 ataków z moździerzy, czołgów, artylerii i wyrzutni rakietowych, podczas gdy w poprzednim tygodniu odnotowano ich 242 - wskazał Hug. Jak dodał, "za tymi faktami stoi ogromny wzrost przemocy".

Od niedzieli ukraińskie siły rządowe ogłosiły, że straciły ok. 10 swoich żołnierzy w walkach z separatystami - podała agencja AFP, zastrzegając, że separatyści rzadko informują o własnych stratach.

W środę wieczorem przedstawiciel OBWE w grupie kontaktowej ds. Ukrainy Martin Sajdik poinformował w Mińsku o ustaleniach w sprawie zawieszenia broni na południowym wschodzie Ukrainy w związku ze zbliżającymi się świętami.

Separatyści dotychczas nie ustosunkowali się do tej inicjatywy.

Konfikt na Ukrainie

Konflikt między ukraińskimi żołnierzami a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy wybuchł w kwietniu 2014 roku. Zginęło w nim ogółem ponad 9,7 tys. ludzi, z czego ponad 2 tys. to ofiary cywilne.

Po odsunięciu w lutym 2014 roku od władzy Wiktora Janukowycza i prorosyjskiej Partii Regionów i powołaniu rządu Arsenija Jaceniuka, w obwodzie ługańskim i donieckim Ukrainy separatyści wystąpili zbrojnie przeciw nowemu rządowi i proklamowali powstanie samozwańczych: Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL).

12 lutego 2015 roku w Mińsku zostało zawarte porozumienie, którego celem było zakończenie konfliktu. Przewiduje ono rozejm, wycofanie ciężkiego sprzętu wojskowego, odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad własną granicą z Rosją, pomoc humanitarną dla ludności, a także przeprowadzenie zgodnie z prawem ukraińskim wyborów na terenach będących obecnie pod kontrolą separatystów.

Porozumienie miało być całkowicie zrealizowane do końca ubiegłego roku. Finalne cele umowy są nadal dalekie od realizacji.

kk