Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 16.01.2017

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Rozmowy o polityce i biznesie

- W programie wizyty Andrzeja Dudy, w części izraelskiej, jest rozmowa z wszystkimi najważniejszymi politykami Izraela - poinformował minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Andrzej Duda spotka się również z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem, którego gościł w Warszawie w minionym roku.
Posłuchaj
  • Maciej Kopczyński z firmy Foto Entertainment o kontaktach biznesowych z Izraelem/IAR
Czytaj także

Odznaczy też Orderem Orła Białego Szewacha Weissa - byłego przewodniczącego Knesetu, byłego przewodniczącego Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem, a w latach 2000-2003 ambasadora Izraela w Polsce.

Jak mówił Szczerski, Andrzej Duda odwiedzi też sierociniec dla dzieci palestyńskich, który jest prowadzony m.in. przez polskie misjonarki. - Jedną z nich, s. Szczepanę, która jest legendą tego ośrodka, prezydent odznaczy bardzo wysokim odznaczeniem państwowym - zapowiedział minister.

Szczerski podkreślił, że wizyta prezydenta Dudy w Izraelu i w Palestynie wpisuje się w "polską politykę obecności i zainteresowania problemami pokoju na świecie i bezpieczeństwa". Jak dodał, "jest to też część pokazywania naszego zainteresowania tymi kwestiami w ramach ubiegania się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019".

Oficjalny program wizyty pary prezydenckiej rozpocznie się we wtorek w Jerozolimie od ceremonii powitania prezydenta Dudy przez prezydenta Państwa Izrael Reuwena Riwlina. Zaplanowano wspólne oświadczenie przywódców dla mediów.

Delegacja świata biznesu

Wraz z Andrzejem Dudą poleciała do Izraela grupa kilkunastu polskich przedsiębiorców, przedstawicieli start-upów. Izrael jest krajem, w którym tego typu innowacyjne firmy rozwijają się niezwykle prężnie.

Jak mówi wysłannikowi Polskiego Radia jeden z polskich przedsiębiorców, Marcin Stachyra z firmy NexBio, rozmowy z izraelskimi biznesmenami są dla Polaków niezwykle cenne. - Izraelskie środowisko start-upowe jest bardzo silne w skali światowej. Będziemy mogli zderzyć nasze polskie doświadczenia z tym, co dzieje się w Izraelu - dodaje Stachyra.

Maciej Kopczyński z firmy Foto Entertainment, który także jest w składzie delegacji do Izraela, podkreśla, że polscy przedsiębiorcy chcą też nawiązać kontakty handlowe i pokazać Izraelczykom swoje osiągnięcia. - Mam nadzieję, że uda nam się wypromować pomysły, z którymi jedziemy i znaleźć kontakty, dystrybucje. Można zaryzykować twierdzenie, że próbujemy w Polsce robić coś, co na pierwszy rzut oka wydawałoby się niemożliwe - wyjaśnia Maciej Kopczyński.

Izrael - znaczący partner dla Polski

W roku 2017 kluczowe dla prezydenta Andrzeja Dudy będą spotkania mające na celu umocnienie polskiej gospodarki; wizyta w Izraelu wpisuje się w ten plan - tak z kolei wizytę prezydenta komentuje minister Andrzej Dera.

W audycji Polskiego Radia "Sygnały Dnia" minister Dera ocenił, że Izrael jest znaczącym partnerem dla całego świata, także dla Polski. Jak podkreślił Polska chce utrzymywać ważne kontakty z Izraelem na kilku płaszczyznach m.in. gospodarczej, militarnej, politycznej, i historycznej.

Pytany o plany prezydentury Andrzeja Dudy na rok 2017 wskazał, że "prezydent określił, że najważniejsze są kontakty gospodarcze".

Andrzej Dera To będzie rok spotkań pana prezydenta mających na celu umocnienie polskiej gospodarki, również wizyta w Izraelu się w to wpisuje

- To będzie rok spotkań pana prezydenta mających na celu umocnienie polskiej gospodarki, również wizyta w Izraelu się w to wpisuje. To są kwestie chociażby sprzętu wojskowego czy kwestie związane z wzmocnieniem polskiej gospodarki przez inwestorów – zaznaczył minister.

Czy w Polsce jest antysemityzm?

Pytany o krzywdzące niekiedy dla Polski opinie dotyczące tego, kto odpowiada za Holocaust, Dera odparł: "dlatego potrzebne są spotkania i wizyty, by wszystkie wątpliwości wyjaśniać".

- W Polsce nie ma problemów dotyczących historii, tego co się działo. To inni próbują to przeinaczać, mówią o "polskich obozach śmierci". My się temu przeciwstawiamy, wiemy jaka była historia. Z dziwnych powodów, co jakiś czas gdzieś na świecie ukazują się takie artykuły. Bardzo ostro z tym walczymy – podkreślił prezydencki minister.

- Najważniejsze są bezpośrednie kontakty i rozmowy, tłumaczenia bo czasem i w Polsce zdarzają się takie wybryki, jak choćby rok temu spalenie kukły Żyda, która była ewidentną prowokacją, ale tu reakcja polskich władz była natychmiastowa – zauważył.

Izrael określany jest mianem drugiej Doliny Krzemowej. To dzięki ogromnym pieniądzom, inwestowanym w innowacje naukowe, oraz powstającym w całym kraju start-upom. W tej chwili w Izraelu jest ich około 5 tysięcy.

iz