Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 09.03.2017

Ministerstwo Edukacji Narodowej: nowa sieć szkół prawie gotowa

98 proc. rad powiatów i 95 proc. gmin przygotowało już projekty uchwał dostosowujących sieci szkolne do reformy oświaty - poinformował resort edukacji. Jak dotąd, kuratoria pozytywnie zaopiniowały blisko 100 proc. rozpatrzonych projektów.
Posłuchaj
  • Wiceminister edukacji Maciej Kopeć powiedział, że zdecydowana większość powiatów w Polsce ma już projekty uchwał dostosowujących ustrój szkolny do nowych rozwiązań (IAR)
Czytaj także

Zgodnie z przepisami wprowadzającymi Prawo oświatowe samorządy muszą przyjąć uchwały w sprawie nowej sieci szkolnej do końca marca. Wcześniej uchwały muszą zaopiniować kuratorzy.

W całym kraju uchwały musi podjąć 380 rad powiatów, którym podlegają szkoły ponadgimnazjalne, specjalne i ponadpodstawowe oraz 2478 rad gmin, którym podlegają szkoły podstawowe i gimnazja.

Jak powiedział w czwartek wiceminister edukacji Maciej Kopeć, do tej pory kuratoria zaopiniowały 64 proc. otrzymanych projektów uchwał, w tym prawie wszystkie pozytywnie.

"Nauczyciel musi doskonalić się cały czas"

Minister edukacji Anna Zalewska poinformowała, że w kwietniu resort, którego jest szefową chce pokazać ustawę o finansowaniu oświaty - "aby subwencja odpowiadała czasom, w których żyjemy".

Przypomniała, że prace kończy też ministerialny zespół ds. statusu zawodowego pracowników. Wyniki jego pracy mają być przedstawione do końca marca.

Ponadto - jak przekazała - "są przygotowywane informatory i cały cykl szkoleń dla nauczycieli I, IV i VII klasy". Zakreśliła na to termin do końca czerwca.

Z kolei pod koniec czerwca, razem z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem oraz z uczelniami, MEN chce zaprezentować, jak od 2018 roku będzie wyglądać doskonalenie zawodowe nauczycieli.

- Nauczyciel musi doskonalić się cały czas, bo każdy rok to zupełnie inne dzieci, które wymagają konkretnych metod nauczania - podkreśliła.

Według Zalewskiej nauczyciele w związku z reformą oświaty nie powinni obawiać się zwolnień, a wręcz przeciwnie - reforma zakłada pojawienie się ok. 5 tys. nowych miejsc pracy dla nauczycieli.

- Jednocześnie bardzo nam zależy, żeby w dobie dramatycznego niżu demograficznego wykorzystać wszystkie umiejętności nauczycieli - zaznaczyła minister.

***

Reforma, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018.

W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

10 marca strajkować będą rodzice przeciwni likwidacji gimnazjów, którzy chcą tego dnia pozostawić swoje dzieci w domach. Na 31 marca strajk polegający na całodniowym powstrzymaniu się od pracy zapowiedzieli nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego.

kk