Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Karol Kozłowicz 12.05.2017

Papież w Fatimie zawierzył siebie opiece Matki Bożej. "Błagam o zgodę na świecie"

Papież Franciszek w piątek podczas wieczornej modlitwy w Fatimie zawierzył siebie opiece Matki Bożej. Określił siebie również mianem "biskupa ubranego na biało".
Galeria Posłuchaj
  • Papież: błogosławiona Matko Boża Fatimska, Pani Niepokalanego Serca, schronienie i drogo prowadząca do Boga. Dziękuję Bogu Ojcu, że w każdym miejscu i czasie czuwasz nad ludzkością (IAR)
  • Papież w Fatimie: błagam o zgodę na świecie. Relacja Przemysława Goławskiego (IAR)
Czytaj także

Po przybyciu do Kapliczki Objawień, gdzie 13 października 1917 roku miało miejsce ostatnie z sześciu objawień maryjnych, papież złożył przed figurką Matki Bożej Fatimskiej złotą różę.

Następnie przez kilkanaście minut modlił się w ciszy. Także setki tysięcy wiernych zgromadzonych na placu sanktuarium towarzyszyły mu w skupieniu w tej wcześniej nie praktykowanej przez papieży formie modlitwy w Fatimie.

Franciszek odmówił też specjalnie przygotowaną na obchody stulecia objawień fatimskich modlitwę "Witaj Królowo". Wygłosił ją po portugalsku.

W modlitwie przerywanej śpiewem chóru papież wyznał, że przybył przed oblicze Matki Bożej jako pielgrzym. Przypomniał, że miejsce, w którym jest ona czczona kojarzone jest z pokojem. Prosił także o zgodę pomiędzy narodami świata.

"Biskup ubrany na biało"

Franciszek określił siebie "biskupem ubranym na biało", nawiązując do fragmentu trzeciej części tajemnicy fatimskiej, ogłoszonej przez Stolicę Apostolską w 2000 roku. Sformułowaniem tym określano dotychczas św. Jana Pawła II, który przeżył zamach na rzymskim placu św. Piotra 13 maja 1981 roku. Przypadał wówczas dzień Matki Bożej Fatimskiej.

- W tym miejscu, gdzie przed 100 laty wszystkim pokazałaś zamysły miłosierdzia naszego Boga, patrzę na Twoją suknię światła i jako biskup ubrany na biało, pamiętam o tych wszystkich, którzy odziani w biel chrzcielną, chcą żyć w Bogu i rozważają tajemnice Chrystusa aby osiągnąć pokój - powiedział Franciszek.

W modlitwie papież zachęcił też wiernych do otwartości na innych. Mówił: "(…) dlatego przemierzymy wszystkie szlaki, będziemy pielgrzymami wszystkich dróg, obalimy wszystkie mury i pokonamy wszystkie granice, wychodząc ku wszystkim peryferiom, ukazując tam sprawiedliwość i pokój Boga".

Papież Franciszek W tym miejscu, gdzie przed 100 laty wszystkim pokazałaś zamysły miłosierdzia naszego Boga, patrzę na Twoją suknię światła i jako biskup ubrany na biało, pamiętam o tych wszystkich, którzy odziani w biel chrzcielną, chcą żyć w Bogu i rozważają tajemnice Chrystusa aby osiągnąć pokój

Czwarty papież w Fatimie

Pod koniec modlitwy papież zawierzył siebie opiece Matki Bożej Fatimskiej. - Pokaż nam moc Twego ochronnego płaszcza. W Twym Niepokalanym Sercu, bądź ucieczką grzeszników i drogą prowadzącą do Boga. Zjednoczony z moimi braćmi przez Ciebie poświęcam się Bogu, o Fatimska Dziewico Różańca - powiedział papież.

Franciszek jest czwartym, po Pawle VI, św. Janie Pawle II oraz Benedykcie XVI, papieżem, który odwiedził Fatimę. Przed wstąpieniem na tron papieski kardynał Jorge Bergoglio nigdy wcześniej nie był w Portugalii.

Associated Press/x-news

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 roku. Trójce małych pasterzy, Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucji dos Santos, przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boża, prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice. Błogosławieni Franciszek i Hiacynta zostaną w sobotę ogłoszeni przez papieża świętymi.

Czytaj więcej
fatima maryja 1200
100. rocznica objawień fatimskich

Objawienia fatimskie

Mija setna rocznica objawień fatimskich. Od 13 maja do października 1917 roku w portugalskiej Fatimie trojgu pastuszkom ukazywała się Matka Boża. W sumie miało miejsce sześć objawień, których doznały dzieci w Cova da Iria. Byli to: 10-letnia Łucja dos Santos, 7-letnia Hiacynta Marto i jej brat - 9-letni Franciszek Marto. Za ich pośrednictwem Maryja wzywała ludzi do modlitwy różańcowej, nawrócenia i pokuty. Przekazała dzieciom także trzy tajemnice fatimskie.

Pierwsza zapowiadała wczesną śmierć Hiacynty i Franciszka. Druga - wybuch II wojny światowej, nawrócenie Rosji i koniec komunizmu. Trzecia - zamach na życie papieża. Głównym punktem obchodów rocznicowych jest rozpoczynająca się dziś (12 maja) dwudniowa pielgrzymka papieża Franciszka do Fatimy, podczas której (13 maja) kanonizuje Hiacyntę i Franciszka. Zmarli oni niedługo po objawieniach - w 1920 i 1919 roku. Oboje zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II 13 maja 2000 roku.

Łucja dos Santos została zakonnicą, w klasztorze miała kolejne wizje. Zmarła w 2005 roku. Za zgodą papieża Benedykta XVI w 2008 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny, który trwa. Objawienia fatimskie są określane przez Kościół jako objawienia prywatne i nie są przedmiotem wiary. Kościół jednak zgadza się na ich kult, a w tym wypadku nawet zachęca do niego i wspiera. Do sanktuarium w Fatimie pielgrzymowało dotąd trzech papieży - Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Szczególnie związany z objawieniami fatimskimi był papież Polak. Swoje ocalenie w zamachu na jego życie 13 maja 1981 roku, przypisywał opiece Matki Boskiej Fatimskiej, strzały padły bowiem w rocznicę objawień. Kilka tygodni później publicznie ogłosił, że Matka Boża zmieniła bieg kul wystrzelonych w jego kierunku. Pocisk z pistoletu Ali Agcy wyjęty podczas operacji papieża został umieszczony jako wotum w koronie figury Matki Bożej Fatimskiej. W 2000 roku Watykan ujawnił trzecią część tajemnicy fatimskiej, zapowiadającą przelanie męczeńskiej krwi przez papieża. Przestrzelony pas papieskiej sutanny znajduje się w sanktuarium na Jasnej Górze. Jest wyeksponowany w pobliżu Cudownego Obrazu Matki Bożej. 

koz