Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 08.06.2017

NATO priorytetem Ukrainy. Specjalna uchwała parlamentu

Parlament ukraiński przegłosował uchwałę, która umacnia proatlantycki kurs Ukrainy. Kijów stwierdza, że wejście do NATO ma być priorytetem Ukrainy, jako gwarancja bezpieczeństwa państwa. Wcześniej w 2014 roku parlament wprowadził bardziej miękki zapis, o wysiłkach w celu spełnienia kryteriów członkostwa.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnenato.int

Za projektem zagłosowało 276 parlamentarzystów ukraińskich.

Wprowadza ona zmiany do ustaw ”O kierunkach wewnętrznej i zewnętrznej polityki” (1 lipca 2010 roku) i ”O kierunkach bezpieczeństwa narodowego Ukrainy” (19 czerwca 2003 roku). Zapis o konieczności wejścia do NATO w tych ustawach ma sprzyjać pogłębieniu współpracy Ukrainy z NATO, wzmocnieniu bezpieczeństwa, gwarancji suwerenności i integralności terytorialnej.

Parlamentarzyści podkreślają, że za tym, by wstąpić do NATO przemawia doświadczenie sąsiadów Ukrainy, dla których członkostwo stało się ”najefektywniejszym instrumentem zapewnienia bezpieczeństwa, zabezpieczenia terytorialnej integralności kraju i suwerenności”.

Dokument zakłada, że teraz jednym z kierunków polityki zewnętrznej ma być pogłębienie współpracy Ukrainy z NATO w celu uzyskania członkostwa w organizacji.

Janukowycz wprowadził zapis o statusie pozablokowym

3 czerwca 2010 roku Rada Najwyższa przyjęła prawo wniesione przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza "O kierunkach wewnętrznej i zewnętrznej polityki”. Zakładał on, że główną zasadą jest zachowanie statutu pozablokowego, co oznaczało, że Ukraina nie dołączy do sojuszów kolektywnego bezpieczeństwa.

23 grudnia 2014 roku Rada Najwyższa wprowadziła zmiany ustaw ”O kierunkach wewnętrznej i zewnętrznej polityki” (1 lipca 2010 roku) i ”O kierunkach bezpieczeństwa narodowego Ukrainy” (19 czerwca 2003 roku) wpisano, że trzeba podjąć wysiłki w celu otrzymania członkostwa w NATO. Do ustawy wpisano też, że wśród interesów narodowych jest integracja Ukrainy z polityką europejską.

agkm/PolskieRadio.pl na podstawie m.in. Interfax