Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 09.06.2017

Wybory w Wielkiej Brytanii. Donald Tusk: zróbcie wszystko, by uniknąć braku porozumienia

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który będzie nadzorował rozmowy w sprawie Brexitu, ostrzegł w piątek, że Wielka Brytania stoi wobec nieprzekraczalnego terminu zakończenia tych negocjacji, a opóźnienia w ich rozpoczęciu zwiększają ryzyko fiaska.
Posłuchaj
  • Donald Tusk ostrzega Wielką Brytanię. Relacja Beaty Płomckiej (IAR)
Czytaj także

Wcześniej w nieoficjalnych rozmowach unijni urzędnicy przyznawali, że chaos na Wyspach po wczorajszych wyborach może opóźnić rozpoczęcie rozmów w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Żadna z partii nie będzie w stanie samodzielnie tworzyć rządu.

"Nie wiemy, kiedy rozpoczną się rozmowy w sprawie Brexitu. Wiemy, kiedy muszą się zakończyć" - napisał Tusk na Twitterze po tym, jak w czwartkowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii rządząca dotychczas Partia Konserwatywna utraciła bezwzględną większość.

Czytaj więcej
Brexit_1200_DOB.jpg
BREXIT

"Zróbcie co w waszej mocy, żeby uniknąć "braku porozumienia" w rezultacie "braku negocjacji" - dodał Tusk.


W podobnym tonie wypowiadała się dziś też szefowa unijnej dyplomacji Federica Mohgerini. - Rok po referendum wciąż nie mamy brytyjskiego stanowiska do negocjacji w sprawie Brexitu i trudno przewidzieć kiedy je będziemy mieć - dodała.

Wyniki wyborów - jak wskazuje agencja Reutera - stawiają pod znakiem zapytania zaplanowane na 19 czerwca rozpoczęcie negocjacji w sprawie Brexitu; nie wiadomo, czy brytyjska premier Theresa May będzie w stanie rozpocząć rozmowy w tym terminie. Według dotychczasowego harmonogramu wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE musi nastąpić przed 29 marca 2019 roku.

"Kalendarz i stanowisko UE są jasne"

Główny unijny negocjator w sprawie Brexitu Michel Barnier oświadczył w piątek, że stanowisko UE i kalendarz rozmów jest jasny. - Negocjacje w sprawie Brexitu powinny rozpocząć się, kiedy Wielka Brytania będzie gotowa; kalendarz i stanowisko UE są jasne. Zastanówmy się wspólnie nad wypracowaniem porozumienia - oświadczył Barnier.

Były premier Belgii i koordynator Parlamentu Europejskiego ds. Brexitu Guy Verhofstadt powiedział, że Partia Konserwatywna "strzeliła sobie kolejnego gola". Dodał, że spowoduje to, iż "już i tak złożone negocjacje (w sprawie Brexitu) staną się jeszcze bardziej skomplikowane". - Sądziłem, że surrealizm jest belgijskim wynalazkiem - powiedział Verhofstadt cytowany przez agencję AP.

Czytaj więcej
wlk brt wybory4 1200.jpg
Kluczowe wybory w Europie

"Kolejny gol samobójczy"

W zeszłym roku ówczesny konserwatywny premier Wielkiej Brytanii David Cameron rozpisał referendum w sprawie Brexitu, nawołując do pozostania Wielkiej Brytanii we Wspólnocie. W tym roku premier May rozpisała wcześniejsze wybory, mając nadzieję na wzmocnienie swego stanu posiadania w Izbie Gmin przed negocjacjami dotyczącymi opuszczenia UE.

- To kolejny gol samobójczy, po Cameronie teraz May - powiedział Verhofstadt. Wyraził przy tym nadzieję, że Wielka Brytania wkrótce "będzie miała stabilny rząd, aby rozpocząć negocjacje", które są także ważne dla przyszłości Europy.

***

Unia Europejska planowała rozpocząć rozmowy z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu 19 czerwca. Wątpliwe jednak, aby wtedy do rozmów doszło z powodu problemów politycznych na Wyspach, bo konserwatyści będą musieli szukać koalicjanta do rządu.

A termin przeznaczony na negocjacje jest zapisany w unijnym traktacie - 2 lata od czasu złożenia wniosku o woli wyjścia z Unii Europejskiej. Wielka Brytania uruchomiła artykuł 50 unijnego traktatu 29 marca tego roku co oznacza, że 29 marca 2019 roku powinna opuścić Unię Europejską.

kh