Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 22.06.2017

Projekt nowelizacji ustawy o wsparciu rodzin do dalszych prac. Będzie łatwiej czy trudniej o "500+"?

Do prac w komisji Sejm skierował w czwartek projekt dotyczący wsparcia rodzin, wprowadzający m.in. zmiany w programie 500+ i ułatwiający zakładanie żłobków. Połowie nie zgodzili się na odrzucenie go - o co wnosiła PO.

Za odrzuceniem projektu głosowało 134 posłów, 227 było przeciwko, a 25 wstrzymało się od głosu. Projekt trafi do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny. Wcześniej posłowie odrzucili propozycję, aby projekt dodatkowo trafił do komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Przygotowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej projekt nowelizacji niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin to efekt przeglądu systemu wsparcia rodzin, do którego zobowiązała rząd ustawa wprowadzająca program "Rodzina 500+".

Projekt ma wyeliminować "nieliczne, aczkolwiek niepożądane zjawiska" związane z systemem świadczeń, np. dopasowywanie dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie samotnego wychowywania dziecka; ma też doprecyzować niektóre przepisy, np. dotyczące ustalania prawa do świadczenia wychowawczego na dzieci pozostające pod opieką naprzemienną rodziców nietworzących rodziny. Projekt ma także ujednolicić i doprecyzować przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, a także ułatwić zakładanie żłobków i obniżyć koszty opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Krytyka opozycji

PO, która chciała odrzucenia projektu oceniła, że projektowana ustawa utrudni dostęp do świadczeń, dotykanie najsłabszych; zamiast łatwiejszego dostępu do świadczeń, wprowadzi wzmożone kontrole, oświadczenia pod rygorem, monitoringi.

Podczas wtorkowej dyskusji nad projektem dyskusji posłowie zwracali m.in. uwagę, że nie ma on pozytywnej opinii komisji wspólnej rządu i samorządu, a samorządy są najważniejszym partnerem w realizowaniu programu 500+ i wypłacie świadczeń. Krytykowano również zaproponowane w projekcie anulowanie planowanego od listopada br. wzrostu kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych oraz wzrostu wysokości świadczeń rodzinnych (według autorów projektu miał być to wzrost rządu 5-7 zł). Wskazywano również, że zaplanowane zmiany dotyczące żłobków i instytucji opieki dla małych dzieci pogorszą jej jakość, krytykowano zmniejszenie dofinansowania z budżetu państwa na zatrudnienie niani.

Z drugiej strony podnoszono pozytywne aspekty programu 500+, przypominano, że do końca kwietnia br. objęto nim już blisko 4 mln dzieci, a do rodzin trafiło ponad 25 mld zł; podkreślano, że znacząco zmniejszył ubóstwo wśród dzieci. Zdaniem zwolenników zmian, przyniosą one pozytywne skutki.

Projekt noweli wprowadza zmiany przede wszystkim w ustawach: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, o Karcie Dużej Rodziny.

kh