Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Karol Kozłowicz 02.07.2017

Zmiany w emeryturach. Kilkuset doradców od 3 lipca w ZUS

Prawie sześciuset doradców emerytalnych w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od poniedziałku będzie udzielało informacji dotyczących przechodzenia na emeryturę i tego, jak zmieni się jej wysokość, jeśli uprawnieni do niej będą pracować jeszcze przez kolejne miesiące lub lata.

W poniedziałek resort rodziny i pracy wraz z ZUS rozpoczną w Warszawie kampanię w tej sprawie. ZUS przygotowuje się w ten sposób do wchodzącego w życie 1 października obniżonego wieku emerytalnego. Kobiety uzyskają prawa emerytalne w wieku 60 lat, a mężczyźni - 65 lat.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zachęca osoby, które jeszcze nie wystąpiły o obliczanie kapitału początkowego, potrzebnego do wyliczenia emerytury, by to jak najszybciej zrobiły. Prof. Uścińska powiedziała PAP, że ze wszystkich 331 tys. osób, które od 1 października do końca roku będą mogły w związku z obniżeniem wieku emerytalnego ubiegać się o emeryturę aż 93 tys. nie miało dotąd ustalonego kapitału.

- To prawie jedna trzecia uprawnionych. Oddziały wysłały do tych osób listy, by złożyły wniosek w placówce ZUS i przyniosły dokumenty niezbędne do obliczania tego kapitału. To dało dobry efekt, bo w niektórych oddziałach ZUS ok. 60 proc. osób bez kapitału złożyło już dokumenty - podkreśliła.

Gertruda Uścińska Każdy okres ubezpieczenia jest ważny, nawet jeśli był to krótki okres, warto go zgłosić, bo ma to wpływ na wysokość przyszłej emerytury

Bezterminowe składanie wniosków 

Prezes zaznaczyła, że nie ma terminu na złożenie wniosku i dokumentów dla ustalenia kapitału początkowego, ale warto to zrobić jak najszybciej, niezależnie od przyszłej decyzji o tym, czy ktoś skorzysta z prawa do emerytury od razu, czy będzie dalej pracował.

- Chodzi o dokumenty sprzed 1 stycznia 1999, pozostałe dane są na elektronicznym koncie w ZUS - przypomniała. - Każdy okres ubezpieczenia jest ważny, nawet jeśli był to krótki okres, warto go zgłosić, bo ma to wpływ na wysokość przyszłej emerytury - podkreśliła prezes. - W tej sprawie zapraszamy już teraz do placówek - dodała.

TVN24/x-news

Według obliczeń ZUS w ostatnim kwartale 2017 r. dodatkowo ok. 331 tys. osób uzyska prawo do emerytury. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pierwsze wnioski wynikające z obniżenia wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września.

Doradcy emerytalni pracowali w maju w dwóch oddziałach w kraju - w Zabrzu i II oddziale ZUS w Warszawie w ramach pilotażu kampanii. Wtedy 20 doradców, spotkało się z ponad 6,2 tys. osób. W obu oddziałach, pomimo zakończenia pilotażu, doradcy byli do dyspozycji w czerwcu i będą pracowali nadal.

Gertruda Uścińska Uważam, że trzeba uczciwie informować o wszystkich aspektach prawa do emerytury. Trzeba informować, do jakiego świadczenia nabywa się prawo przechodząc na emeryturę w kolejnych miesiącach

Rola doradców

Doradcy wyjaśniają przyszłym emerytom, od czego zależy wysokość ich świadczenia, wyliczają w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta planowanego momentu zakończenia aktywności zawodowej.

- Uważam, że trzeba uczciwie informować o wszystkich aspektach prawa do emerytury. Trzeba informować, do jakiego świadczenia nabywa się prawo przechodząc na emeryturę w kolejnych miesiącach - w październiku, listopadzie, czy grudniu a do jakiego, gdy popracuję np. rok dłużej - podkreśliła prof. Uścińska.

- Trzeba też informować o takich rzeczach, których na pierwszy rzut oka nie widać, np. o waloryzacji składek. Mamy waloryzację roczna i kwartalną. Każdy klient powinien wiedzieć, kiedy złożyć wniosek, by więcej skorzystać na waloryzacji - tłumaczyła.

W dwu pilotażowych oddziałach za pomocą kalkulatora emerytalnego blisko 3 tys. osób dowiedziało się, jaka może być ich przyszła emerytura i o ile wzrośnie, jeśli ze swojego prawa do emerytury nie skorzystają od razu.

23 proc. ankietowanych, którzy skorzystali z porad w tych dwóch oddziałach, wskazało, że wyliczenie prognozowanej kwoty emerytury wpłynie na ich decyzję o przejściu na emeryturę w kolejnych latach.

koz