Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 10.08.2017

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie wniosków o nominacje generalskie

Prezydent Andrzej Duda oczekuje szybkiego zakończenia prac nad projektem reformy systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi - podało w czwartek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Reforma jest wspólnym postulatem Andrzeja Dudy oraz obecnego rządu - podkreśliło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w komunikacie. Według BBN, intencją prezydenta jest, by "zmiany te realizowane były w ramach racjonalnego procesu uzgodnień".

Biuro przypomniało, że swoje rekomendacje w tym zakresie prezydent przedstawił 12 kwietna podczas odprawy kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP. Zostały one również omówione podczas zainicjowanych przez Dudę roboczych konsultacji między BBN a MON. W ich trakcie Biuro przedstawiło własne propozycje zmian, pod koniec czerwca przesłało uwagi do przygotowanego przez resort obrony projektu ustawy - wskazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w komunikacie.

Biuro poinformowało także, że do 10 sierpnia minister obrony Antoni Macierewicz przedstawił prezydentowi 14 wniosków w sprawie awansów oficerów Sił Zbrojnych RP na pierwszy i kolejne stopnie generalskie. Przypomniało, że Duda odłożył decyzję o ich rozpatrzeniu w związku z trwającymi uzgodnieniami dotyczącymi reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich miała się odbyć 15 sierpnia w czasie Święta Wojska Polskiego.

W komunikacie BBN podało, że od początku kadencji prezydent awansował 26 oficerów na pierwszy i kolejne stopnie generalskie oraz mianował nowych oficerów na wszystkie najwyższe stanowiska w siłach zbrojnych: szefa Sztabu Generalnego, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Duda wskazał także kandydata do objęcia stanowiska naczelnego dowódcy sił zbrojnych na czas wojny.

We wtorek - w dniu, w którym Biuro poinformowało, że 15 sierpnia nie będzie wręczenia nominacji generalskich - MON oświadczyło, że nowa kadra dowódcza jest warunkiem zmian dostosowujących wojsko do nowych wyzwań. W komunikacie resortu obrony zaznaczono także, że projekt przywrócenia jednolitego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP został wypracowany w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego, a wyniki zostały przekazane BBN.

Wiceminister obrony Tomasz Szatkowski komentując w czwartek relacje pomiędzy MON a BBN stwierdził, że komunikacja podczas pracy nad zakończonym pod koniec maja Strategicznym Przeglądem Obronnym była bardzo dobra. Jego elementem była analiza obecnego systemu kierowania i dowodzenia armią oraz rekomendacje co do planowanej reformy tej struktury. Szatkowski wyraził nadzieję, że uda się osiągnąć współpracę na gruncie merytorycznych argumentów i interesu państwa.

Inną kwestią w relacjach z Ministerstwem Obrony Narodowej, do której w ubiegłym tygodniu odniosło się Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, było prowadzone przez podległą resortowi obrony Służbę Kontrwywiadu Wojskowego postępowanie sprawdzające wobec dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN gen. Jarosława Kraszewskiego.

Biuro informowało, że prezydent nie dysponuje informacjami mogącymi podważyć zaufanie do gen. Kraszewskiego ani nie otrzymało od ministra obrony wyjaśnień w sprawie nieformalnych zarzutów, jakie Macierewicz formułował pod adresem Kraszewskiego. W związku z tym o sprawie poinformowani zostali premier i koordynator specsłużb. MON zapewniło, że niezwłocznie po zakończeniu postępowania sprawdzającego wobec generała wszystkie niezbędne informacje w tej sprawie zostaną przekazane szefowi BBN.

kk