Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 01.12.2009

Skrajne opinie: co wynika z dokumentów o TW Alek

Według historyka Wojciecha Roszkowskiego informacje o agenturalnej przeszłości Aleksandra Kwaśniewskiego stawiają byłego prezydenta w bardzo złym świetle.
Skrajne opinie: co wynika z dokumentów o TW Alek(fot. PAP)

W opublikowanym dziś artykule "Aleksander Kwaśniewski w dokumentach Służby Bezpieczeństwa. Fakty i interpretacje" znalazły się informacje dowodzące, że były prezydent figuruje w dokumentach byłej Służby Bezpieczeństwa jako tajny współpracownik o pseudonimie "Alek".

Artykuł ukazał się w wydawnictwie IPN pod tytułem "Aparat represji w Polsce Ludowej w 1944-1989", autorem tekstu jest Piotr Gontarczyk.

Profesor Roszkowski podkreśla, że dzisiejsze informacje w bardzo źle świadczą o byłym prezydencie.

Profesor Wojciech Roszkowski uważa, że ujawnione dziś dokumenty pokazują, że sąd lustracyjny mógł popełnić błąd.

Natomiast według wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego z SLD takie publikacje to kolejny dowód na to, że IPN należy rozwiązać i oczyścić życie publiczne z - jak to określił - "pseudodokumentów i pseudonaukowców"

Także zdaniem historyka Andrzeja Friszke nie ma niepodważalnych dowodów na to, że Aleksander Kwaśniewski współpracował z Służbą Bezpieczeństwa.

Profesor Friszke uważa, że wpis ewidencyjny nie jest dowodem współpracy.

Autor artykułu na temat Kwaśniewskiego historyk Piotr Gontarczyk podkreśla, że nazwisko byłego prezydenta pojawia się dokumentacji dwukrotnie, wraz z datą urodzenia oraz imieniem ojca.

Z artykułu wynika takze, że sędziom lustrującym Kwaśniewskiego znana była część dokumentów dotyczących TW "Alka".

Aleksander Kwaśniewski jako kandydat na urząd Prezydenta RP i ówcześnie urzędujący prezydent złożył w trybie wyborczym oświadczenie lustracyjne w którym oświadczał, że nie był świadomym lub tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego wyrokiem z 12 lipca 2000 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że złożone oświadczenie jest zgodne z prawdą.

mch, Witold Banach