Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 08.04.2010

Nowy traktat o redukcji broni. Tusk zje obiad z Obamą

Prezydenci Barack Obama i Dymitrij Miedwiediew podpiszą w czwartek w Pradze nowy traktat o redukcji strategicznych głowic jądrowych. Zastąpi on układ START, zawarty przez Stany Zjednoczone i Rosję w 1991 roku.

Zgodnie z nowym układem, Stany Zjednoczone i Rosja zredukują liczbę głowic jądrowych o prawie 30 procent do poziomu 1550 dla każdej ze stron. Oba kraje ograniczą też potencjał środków do ich przenoszenia: rakiet balistycznych, wyrzutni oraz ciężkich bombowców.

Podczas negocjacji nad traktatem Rosja domagała się zapisów ograniczających możliwość budowy w Europie tarczy antyrakietowej. Amerykanie nie zgodzili się jednak na to i traktatowi towarzyszy jedynie jednostronna rosyjska deklaracja łącząca tarczę z redukcją broni strategicznej.

Podczas wizyty w Pradze Barack Obama zje obiad z przywódcami 11 krajów Europy środkowej i wschodniej, w tym Polski. Organizując spotkanie Amerykanie chcą podkreślić, że traktują nowych członków NATO jako ważnych sojuszników i zapewnić, że nowe stosunki USA z Rosją nie osłabiają tych sojuszy.

"Roboczy obiad"

Premier Donald Tusk udaje się po południu do Pragi. Głównymi tematami rozmów mają być sytuacja w Afganistanie i w Iranie, kwestie dotyczące NATO i bezpieczeństwa europejskiego.

Spotkanie, którego gospodarzem będzie Barack Obama, ma mieć formę roboczego obiadu. Prezydent Stanów Zjednoczonych zaprosił swoich gości do rezydencji ambasadora USA na 19.00. W trakcie rozmowy, która- według planu- ma trwać do dwóch godzin, Barack Obama zapewni prawdopodobnie przywódców Europy Środkowo-Wschodniej, że Stany Zjednoczone nie ignorują interesów tej części kontynentu, mimo, że zrezygnowały z budowy tarczy antyrakietowej.

Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych uważa, że ten obiad to ważny gest ze strony Baracka Obamy. Zdaniem eksperta, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych zaprasza innych przywódców na kolację, to nie szuka interesujących partnerów do posiłku. "Jest to jak najbardziej sygnał polityczny"- podkreśla Kulesa. Oprócz Donalda Tuska w spotkaniu wezmą udział także przywódcy Czech, Węgier, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Litwy, Estonii, Łotwy, Rumunii i Bułgarii.

to, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)