Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 20.12.2017

Warszawa: hołd dla opozycjonistek więzionych w stanie wojennym

W Warszawie oddano hołd działaczkom opozycji antykomunistycznej, więzionym w czasie stanu wojennego w areszcie Olszynka Grochowska. Podczas uroczystości, na murze aresztu została odsłonięta tablica upamiętniająca kobiety internowane i osadzone w tym miejscu po 13 grudnia 1981 roku. W uroczystości udział wzięły między innymi przetrzymywane w warszawskim areszcie, a także w innych miejscach w Polsce.
Posłuchaj
  • Antoni Macierewicz podkreślał, że w czasie stanu wojennego w sumie internowanych było do tysiąca kobiet, które stały się częścią polskiej walki o niepodległość (IAR)
Czytaj także

Podczas uroczystości minister obrony Antoni Macierewicz podkreślał, że w czasie stanu wojennego w sumie internowanych było do tysiąca kobiet. Jak powiedział, weszły one "w krąg polskich kobiet, które zawsze towarzyszyły naszej walce o niepodległość". 

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, oddając hołd kobietom internowanym w czasie stanu wojennego, podkreślał, że choć opozycjonistki w czasie stanu wojennego doświadczyły represji i więzienia, nigdy się nie załamały. Jan Kasprzyk podkreślał, że ta uroczystość była hołdem dla tych, które odważyły się wbrew wszelkiej nadziei nie stracić wiary w niepodległą Polskę. To więzienie - mówił szef Urzędu - miało być miejscem, gdzie miała zostać pogrzebana wolność i nadzieja na "zmartwychwstanie Rzeczypospolitej", jednak, dodał, "panie wiary i nadziei nigdy nie straciły i dzięki temu jesteśmy wolni".

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek przypominał, że komunistyczny system w wyjątkowo brutalny sposób potraktował kobiety, między innymi "po 13 grudnia podniósł rękę na polskie kobiety". Prezes Instytutu dodał, że "panie przetrwały ten trudny czas, dodając otuchy mężczyznom". 

W warszawskim areszcie Olszynka Grochowska osadzonych i przetrzymywanych było w czasie stanu wojennego około 100 kobiet. W sumie w czasie stanu wojennego całej Polsce internowanych było około 10 tysięcy opozycjonistów w tym do tysiąca kobiet.

dad