Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 26.01.2010

Chińskie władze powracają do rozmów z Tybetem

Chińskie władze po 15-miesięcznej przerwie powracają do rozmów z wysłannikami XIV Dalajlamy. Dokładny termin i miejsce spotkania utrzymywane są w tajemnicy.

Dwóch emisariuszy Dalajlamy znajduje się już na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej. Według nieoficjalnych informacji rozmowy potrwają do końca stycznia. To już dziewiąta runda chińsko-tybetańskich rozmów, zapoczątkowanych w 2002 roku. Jak dotychczas nie przyniosły one żadnych rezultatów.

Rzecznik chińskiego MSZ poinformował, że spotkanie zorganizowane zostało na prośbę Dalajlamy. "Mamy nadzieję, że Dalajlama doceni tę sposobność i pozytywnie zareaguje na prośby ze strony rządu centralnego"- dodał.

Po raz ostatni przedstawiciele Pekinu i tybetańskich władz na wychodźstwie spotkali się w październiku 2008 roku. Emisariusze Dalajlamy wystąpili wówczas z żądaniem zagwarantowania Tybetowi realnej autonomii, a Tybetańczykom praw wynikających z chińskiej konstytucji. Pekin oskarża Dalajlamę o podżeganie do działalności separatystycznej, której celem jest oderwanie Tybetu od Chińskiej Republiki Ludowej. Duchowy przywódca Tybetańczyków odpiera te zarzuty.

Tybetańskie władze na wychodźstwie od początku rozmów z chińskim rządem chcą gwarancji poszanowania praw ludności tybetańskiej w Chinach oraz realnej autonomii dla regionu, który obecnie rządzony jest przez komunistyczne władze twardą ręką.

pm, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Tomasz Sajewicz