Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
migrator migrator 11.05.2010

Sondaż: co drugi badany chce zmian w konstytucji

Ponad połowa pytanych opowiada się za zmianą konstytucji i innym podziałem uprawnień szefa rządu i głowy państwa - to wyniki sondażu CBOS z marca t.r.


Według badania 55 proc. respondentów uważa, że w konstytucji należy wprowadzić zmiany w podziale kompetencji i uprawnień między prezydentem a rządem. Przeciwko takim zmianom opowiedziało się łącznie 22 proc. badanych.

Wśród zwolenników zmian 20 proc. popiera je "zdecydowanie" , 35 proc. uważa, że "raczej" trzeba je przeprowadzić.

5 proc. uważa, że "zdecydowanie" nie należy ich wprowadzać, 17 proc, że "raczej nie". Zdania w tej kwestii nie wyraziło 23 proc.

Rząd czy prezydent

Ci którzy chcą zmian, w większości uważają, że więcej uprawnień powinien mieć rząd (62 procent badanych), około jedna trzecia uważa że prezydent (32 procent), 6 procent nie ma zdania.

Więcej władzy

Natomiast wśród wszystkich uczestników sondażu 34 proc. badanych oceniło, że powinny zwiększyć się uprawnienia i kompetencje rządu, 17 proc. że prezydenta, 3 proc. nie wyraziło opinii, a 45 proc. stwierdziło, że nie należy wprowadzać zmian w zakresie kompetencji obu ośrodków władzy wykonawczej.

System parlamentarno-gabinetowy, mieszany, prezydencki

Za systemem parlamentarno-gabinetowym, w którym władzę wykonawczą sprawuje głównie rząd opowiedziało się 35 proc. respondentów. W opinii 34 proc. w Polsce powinien obowiązywać system mieszany, w którym władzę wykonawczą sprawuje zarówno prezydent, jak i rząd.

Zwolennicy systemu prezydenckiego, w którym władzę wykonawczą sprawuje głównie prezydent to 16 proc. ankietowanych; 15 proc. badanych nie wyraziło opinii.

Wśród ankietowanych zwolenników PiS, najwięcej jest zwolenników sytemu mieszanego (42 proc.), za system prezydenckim opowiedziało się 27 proc., a 20 proc. za systemem parlamentarno-gabinetowym.

48 proc. badanych należących do elektoratu PSL popiera system parlamentarno-gabinetowy, 26 proc. system mieszany, a 15 proc. - prezydencki. Spośród deklarujących poparcie dla SLD najwięcej - 63 proc. popiera system parlamentarno-gabinetowy, 26 proc. system mieszany, a 9 proc. prezydencki.

Wśród zwolenników PO, 56 proc. ankietowanych opowiada się za systemem parlamentarno-gabinetowym, 30 proc. popiera system mieszany, a 8 proc. - prezydencki.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-10 marca 2010 na liczącej 995 osób reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

ag, PAP