Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Mateusz Rekłajtis 10.01.2018

Drugi dzień 55. posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. obywatelskimi projektami dotyczącymi aborcji

Dziś najważniejszymi punktami w planach prac parlamentarnych są obywatelskie projekty dotyczące aborcji, senackie poprawki do nowelizacji kodeksu wyborczego i handel w niedzielę. 
Posłuchaj
  • W Sejmie głosowanie ws. poprawek Senatu do ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Relacja Michała Fedusio (IAR)
Czytaj także

Sejm zajmie się dwoma obywatelskimi projektami zmieniającymi prawo dotyczące aborcji. Projekt autorstwa komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" przewiduje możliwość przerywania ciąży do końca 12. tygodnia, przywrócenie tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty i wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół. Projekt przygotowany przez komitet "#ZatrzymajAborcję", zakłada wykreślenie z obowiązującej ustawy przesłanki zezwalającej na legalne przerwanie ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.

Wieczorem posłowie rozpatrzą senackie poprawki do nowelizacji kodeksu wyborczego autorstwa PiS, która wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Nowela znosi także możliwość głosowania korespondencyjnego; Senat opowiedział się za przywróceniem takiej możliwości tylko dla osób niepełnosprawnych. Senatorowie poparli również zgłoszone przez PiS poprawki, które zwiększają rolę Państwowej Komisji Wyborczej w powoływaniu komisarzy wyborczych oraz szefa Krajowego Biura Wyborczego.

Sejm zdecyduje też o poprawkach Senatu do ustawy ograniczającej handel w niedziele. Poprawki doprecyzowują m.in. kwestie handlu w niedziele w kwiaciarniach, piekarniach, cukierniach.

Zgodnie z ustawą od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

W wieczornym głosowaniu Sejm wybierze nowych członków komisji śledczej ds. Amber Gold w miejsce Joanny Kopcińskiej, która została rzeczniczką rządu Mateusza Morawieckiego oraz Marka Suskiego (szefa gabinetu premiera). Mają ich zastąpić posłowie: Iwona Arent i Wojciech Zubowski.

rr