Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 22.02.2018

Trybunał Sprawiedliwości: Polska złamała unijne prawo dotyczące jakości powietrza

Przegrana Polski z Komisją Europejską - Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska złamała unijne prawo dotyczące jakości powietrza. Chodzi o stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu.
Posłuchaj
  • Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska złamała prawo dot. jakości powietrza. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

Sędziowie Trybunału uznali, że dopuszczalne wartości były regularnie przekraczane zarówno te dobowe, jak i roczne. "Wynika stąd, że stwierdzone w ten sposób przekroczenie należy uznać za trwałe" - brzmi fragment orzeczenia Trybunału. 

Niekorzystny wyrok nie oznacza automatycznie kar finansowych. Teraz, po ogłoszeniu wyroku, Polska będzie musiała poinformować Komisję Europejską jakie podjęła działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Jeśli Bruksela oceni, że te działania są wystarczające, wtedy nie będzie wnioskować o kary finansowe, które mogłyby nawet iść w miliardy złotych. 

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapewniał wczoraj w Brukseli, że Polska udowodni, że podjęła działania zmierzające do poprawy powietrza. - Bardzo troszczymy się o czystość powietrza. To będzie w konkretnych, wymiernych działaniach, popartych konkretnymi kwotami, wydatkami i programami - dodał szef resortu. 

Komisja Europejska od kilku lat alarmuje, że wysokie stężenie szkodliwych cząsteczek pyłu zawieszonego w powietrzu może być przyczyną wielu groźnych chorób i przedwczesnych zgonów. Pozew w tej sprawie przegrała już w unijnym Trybunale Bułgaria. A groźba kolejnych pozwów wisi nad pozostałymi krajami. Na cenzurowanym są Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, oraz Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania.

fc