Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 30.03.2018

Wielki Piątek. Dzień, w którym umiera Chrystus

Dziś Wielki Piątek. To drugi dzień Triduum Paschalnego, dzień Męki Pańskiej. Tego dnia Chrystus poniósł śmierć na krzyżu. W Kościele katolickim to czas powagi, smutku i żałoby. Dziś nie odprawia się mszy, a wiernych obowiązuje ścisły post. W Wielki Piątek katolicy biorą udział w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej, podczas której wspomina się pasję Chrystusa i adoruje krzyż.
Posłuchaj
  • Ksiądz Krzysztof Siwek, rektor Kościoła Akademickiego świętej Anny w Warszawie, o Wielkim Piątku (IAR)
Czytaj także

- To, co się dokonało na Golgocie, trzeba widzieć w perspektywie zbawienia. Zbawić, to uratować i obdarzyć na nowo życiem - wyjaśnia franciszkanin ojciec doktor Andrzej Prugar. Jezus na krzyżu wielokrotnie modli się za nas: "Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią". Ojciec Andrzej Prugar mówi, że
nie odprawia się dziś mszy, abyśmy odkryli tajemnicę krzyża. - Ta tajemnica to wszechmoc Boga. Najpełniej widać ją właśnie w łasce przebaczenia - mówi zakonnik.

Nabożeństwo Wielkiego Piątku jest odprawiane po południu, ma to upamiętnić godzinę śmierci Chrystusa. Kapłani mają na sobie szaty koloru czerwonego, przypominające o ofierze krwi. W kościele nie słychać dziś instrumentów muzycznych i dzwonów. Kapłan na Liturgię Męki Pańskiej wchodzi w ciszy i na początku przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem.

Pod koniec nabożeństwa Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej przezroczystym welonem przenoszony jest do Grobu Pańskiego. Ten znak ma przypominać o Chrystusie okrytym całunem. Rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Dziś w wielu kościołach i na ulicach naszych miast odprawiane są również nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Warszawie uczestniczą w nim tysiące ludzi. W tym czasie ogromny drewniany krzyż niosą przedstawiciele różnych stanów między innymi: biskupi, siostry zakonne, studenci, wojsko, rodziny i rzemieślnicy. Początek Centralnej Drogi Krzyżowej o godzinie 20.00 przed Kościołem Akademickim pod wezwaniem świętej Anny przy Krakowskim Przedmieściu.

mr