Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 12.06.2018

Donald Trump: USA zawieszą manewry wojskowe na Półwyspie Koreańskim

- Stany Zjednoczone zawieszą "drogie i prowokacyjne" wobec Korei Północnej wspólne manewry wojskowe z Koreą Południową - poinformował na zakończenie szczytu Korea Płn.-USA w Singapurze prezydent Donald Trump.
Galeria Posłuchaj
  • USA zawieszą manewry wojskowe na Półwyspie Koreańskim. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
Czytaj także

Podczas konferencji prasowej w Singapurze Donald Trump odniósł się do kwestii poruszanych podczas spotkania z Kim Dzong Unem. Podkreślił, że
obydwaj przywódcy gotowi są do otwarcia nowego rozdziału w relacjach, co zapisane zostało w dokumencie kończącym singapurski szczyt. W jego opinii, Korea Północna zobowiązała się do pełnej denuklearyzacji.

Na pytanie o ewentualne zniesienie sankcji wobec komunistycznej Północy odparł, że ta kwestia będzie dyskutowana dopiero po zakończeniu procesu denuklearyzacji. Amerykański prezydent nie sprecyzował jak długo on potrwa.

Ponadto Donald Trump oświadczył, że na razie nie ma mowy o wycofaniu amerykańskich wojsk z Półwyspu Koreańskiego.

Prezydent Stanów Zjednoczonych poinformował również, że w rozmowie z Kim Dzong Unem poruszył kwestię łamania praw człowieka w Korei Północnej. Nie podał jednak żadnych szczegółów. Dodał, że "we właściwym czasie" możliwa jest zarówna jego wizyta w Pjongjangu, jak i Kim Dzong Una w Waszyngtonie.

Donald Trump i Kim Dzong Un po historycznych rozmowach w Singapurze podpisali deklarację, w której Pjongjang zobowiązał się do pełnej denuklearyzacji.
Dokument stwierdza też, że "USA i Korea Północna połączą wysiłki na rzecz zbudowania trwałego i stabilnego pokoju na Półwyspie Koreańskim".

Na mocy zawartego porozumienia do USA powrócić też mają szczątki żołnierzy amerykańskich, którzy zginęli na obecnym terytorium Korei Północnej podczas wojny koreańskiej.

Było to pierwsze spotkanie przywódców obu krajów. Szczyt w Singapurze miał na celu likwidację północnokoreańskiego arsenału nuklearnego i unormowanie relacji tego kraju z resztą świata. W ubiegłym roku reżim w Pjongjangu ogłosił się mocarstwem atomowym, które ma możliwość zaatakowania całego terytorium USA. Komunistyczne władze groziły również atakami krajom regionu: Korei Południowej i Japonii.

W zamian za obietnicę denuklearyzacji Korea Północna oczekuje zniesienia części sankcji. Północnokoreańskie władze są oskarżane m.in. o całkowite izolowanie od świata swojego społeczeństwa, przetrzymywanie części obywateli w obozach koncentracyjnych i stosowanie tortur.​

mr