Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Szewczuk 22.08.2018

Reprywatyzacja: zatrzymano Marka M. - "kolekcjonera kamienic". Dziś przesłuchanie

Centralne Biura Antykorupcyjne zatrzymało Marka M., znanego warszawskiego handlarza roszczeniami. Do zatrzymania doszło w ramach prowadzonego przez wrocławską Prokuraturę Regionalną dochodzenia w sprawie tak zwanej "dzikiej reprywatyzacji". Zatrzymanie potwierdził rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Posłuchaj
  • CBA zatrzymało "króla" warszawskiej reprywatyzacji Marka M. Relacja Jolanty Turkowskiej (IAR)
Czytaj także

Rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego Temistokles Brodowski powiedział, że w wyniku niejasnych transakcji Marek M. przejął w stolicy mieszkanie oraz działkę o wartości wielu milionów złotych. Chodzi o nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. Opoczyńskiej 4B oraz nieruchomości Folwark Służewiec. Łączna wartość obu nieruchomości szacowna jest na co najmniej 11,5 mln zł.

Zatrzymany jest także podejrzany o oszustwo na szkodę dwóch pokrzywdzonych w związku z nabyciem praw i roszczeń do nieruchomości położonej przy ul. Dynasy 4 w Warszawie. Chodzi o szkodę wobec każdej z tych osób nie mniejszą niż 1,1 mln zł. Rzecznik CBA dodał, że funkcjonariusze przeszukują "kilka warszawskich adresów i zabezpieczają dokumenty dotyczące warszawskiej reprywatyzacji".

Marek M. ma zostać przesłuchany przez wrocławskich śledczych w środę. Prokurator Regionalny we Wrocławiu Piotr Kowalczyk nie ujawnia na razie, jakie zarzuty zostaną postawione Markowi M. Według CBA Marek M. usłyszy zarzuty związane z reprywatyzacją nieruchomości położonych w Warszawie przy ul. Dynasy 4, Opoczyńskiej 4B oraz nieruchomości Folwark Służewiec dz. Nr 2. Za zarzucane przestępstwa podejrzanemu grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Marek M., który nazywał siebie kolekcjonerem warszawskich kamienic, przejął wraz ze swoją matką Barbarą Zdrenką kilkadziesiąt stołecznych nieruchomości. Między innymi przy Nabielaka 9, gdzie mieszkała działaczka ruchów lokatorskich Jolanta Brzeska.
Sprawami tych reprywatyzacji zajmowała się komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.

Zeznający wówczas lokatorzy mówili o brutalnych metodach czyszczenia kamienic, jakie miał stosować Marek M. On sam w kwietniu tego roku mówił przed komisją, że do większości kamienic przychodził jedynie „jako syn swojej matki” a kupowanie roszczeń porównał do „gry w totolotka”. 

Marek M. odpowiada już przed sądem w sprawie próby wyłudzenia nieruchomości przy Targowej 66 w Warszawie. 


CBA wraz z Prokuraturami Regionalnymi we Wrocławiu i Warszawie prowadzi postępowania dotyczące nieprawidłowości podczas reprywatyzacji w stolicy.

msze