Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
migrator migrator 06.06.2010

Relikwie księdza Popiełuszki w Świątyni Opatrzności

Relikwie błogosławionego Jerzego Popiełuszki spoczęły w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Beatyfikacja ks. Kerzego PopiełuszkoBeatyfikacja ks. Kerzego Popiełuszkofot. east news

Prymas kardynał Józef Glemp powiedział, że śmierć księdza Jerzego Popiełuszki pokazała, że wszyscy potrzebujemy opieki Opatrzności Bożej.

W Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie złożono relikwie księdza Jerzego Popiełuszki. Kapelan "Solidarności" został beatyfikowany podczas mszy na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Prymas Józef Glemp powiedział, że ksiądz Popiełuszko był darem dla Polski.

Metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz mówił, że najwięksi optymiści nie przewidywali, iż tak licznie Polacy wezmą udział w uroczystościach beatyfikacyjnych księdza Jerzego Popiełuszki.

W ceremonii wzięły udział tysiące wiernych z całego kraju. Arcybiskup Kazimierz Nycz dziękował wszystkim, którzy brali udział w uroczystościach beatyfikacyjnych za pamięć o księdzu Jerzym Popiełuszce.

Metropolita warszawski podkreślił przy tym, że Świątynia Opatrzności ogrywa wyjątkową rolę w życiu polskiego Kościoła, ale także polskiego państwa.

Arcybiskup Nycz zaznaczył, że należy dołożyć wszelkich starań, by świątynia ta była świątynią wszystkich Polaków. Jak wyjaśnił, Świątynia Opatrzności dźwiga już ciężar historycznej odpowiedzialności. Są tam bowiem pochowani pierwsi wielcy obywatele naszego kraju.

Ulicami Warszawy przeszła wielotysięczna procesja z relikwiami błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Wierni szli z Placu Piłsudskiego, gdzie odbyła się msza beatyfikacyjna.

Na przodzie procesji niesiono jest krzyż, za nim podążały poczty sztandarowe związków i stowarzyszeń z różnych regionów Polski. Kilkaset metrów dalej szli księża i biskupi, a na podwyższeniu za nimi, w szklanej szkatule na czerwonym suknie niesiono relikwie księdza Jerzego. Za relikwiarzem niesiono obraz błogosławionego w czerwonych szatach - czerwień symbolicuje w Kościele męczeństwo.

Wierni modlili się, śpiewali pieśni religijne. Na granicy każdej parafii procesję witały delegacje, które włączały się w asystę relikwii księdza Jerzego.

Beatyfikacja księdza Popiełuszki. Zobacz jak witała go Warszawa!

Przed błogosławieństwem metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz, podziękował m.in. przedstawicielom Episkopatu Polski, biskupom przybyłym z zagranicy, pielgrzymom, a także przedstawicielom Parlamentu Europejskiego, rządu, parlamentarzystom, władzom samorządowym oraz mediom.

Nycz zwrócił się także do osób dotkniętych powodzią zapewniając ich, że zgromadzeni na pl. Piłsudskiego pamiętają o nich i będą pamiętać o pomocy dla nich.

Przed zakończeniem mszy na telebimach wyemitowano słowa papieża Benedykta XVI o ks. Popiełuszce, które wygłosił on do Polaków z Cypru, gdzie przebywa z pielgrzymką. - Serdeczne pozdrowienie kieruję do Kościoła w Polsce, który dziś raduje się wyniesieniem na ołtarze księdza Jerzego Popiełuszki. Jego ofiarna posługa i męczeństwo są szczególnym znakiem zwycięstwa dobra nad złem. Niech jego przykład i wstawiennictwo budzi gorliwość kapłanów i rozpala miłość wiernych - powiedział o ks. Popiełuszce Benedykt XVI.