Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 08.06.2010

Radykalny plan ratunkowy dla węgierskiej gospodarki

Premier Viktor Orban przedstawił na forum Zgromadzenia Narodowego założenia nowej strategii gospodarczej, która powinna wyprowadzić kraj z kryzysu. Wystąpienie premiera poprzedziła trzydniowa debata rządu, który przygotował założenia programu.

Premier oświadczył, że rozpoczyna się „nowa era węgierskiej gospodarki", która opiera się na dwóch filarach „nowego systemu gospodarczego i wprowadzenia systemu wzajemnej odpowiedzialności".

29-punktowy plan ożywienia gospodarki zakłada wprowadzenie podatku liniowego w wysokości 16 procent. Dla małych firm i przedsiębiorstw o dochodach poniżej 500 mln forintów podatek zostanie obniżony do 10 procent. Zniesione zostaną natomiast ulgi podatkowe dla osób najniżej zarabiających.

Rząd zamierza zmniejszyć o 40 procent liczbę stanowisk w przedsiębiorstwach państwowych zwłaszcza w sektorze administracji. Dokona również obcięcia wydatków budżetowych. Instytucje rządowe zamrożą wydatki na sprzęt elektroniczny, zakup środków transportu i wyposażenie biur. Miesięczne uposażenia w sektorze publicznym nie będą mogły przekroczyć 2 mln forintów.
Kolejnym instrumentem ma być trzyletnie opodatkowanie banków, firm leasingowych i ubezpieczeniowych oraz promowanie inwestycji zagranicznych i pozyskiwanie funduszy unijnych, co ma zapewnić dodatkowe środki w wysokości 200 mld forintów.

Rząd zobowiązał się do respektowania tegorocznego deficytu budżetowego w wysokości 3,8 procenta produktu brutto ustalonego przez poprzednią ekipę socjalistów.

W swoim wystąpieniu Orban nie ukrywał jednak, że gospodarka Węgier znajduje się w fatalnym stanie i w przypadku odrzucenia planu ratunkowego deficyt mógłby przekroczyć 7 procent krajowego produktu brutto.

W ubiegłym roku Węgry otrzymały pożyczkę w wysokości 30 mld dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Zaniepokojenie analityków i gwałtowny spadek forinta wywołały niedawne wypowiedzi prawicowych polityków, sugerujące, iż mimo pożyczki Węgry znajdują się na krawędzi bankructwa i podążą drogą Grecji.