Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Roman Stańczyk 15.12.2018

Nadwyżka budżetowa, Energia plus. Najważniejsze punkty konwencji PiS

- Na przełomie stycznia i lutego przedstawimy program wyborczy - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji PiS w Szeligach pod Warszawą. Wydarzenie było podsumowaniem dotychczasowych trzech lat rządów tego ugrupowania oraz przedstawieniem planów na kolejne miesiące.
Galeria Posłuchaj
  • Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego na konwencji PiS (PR24)
  • Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego na konwencji PiS (PR24)
  • Przemówienie Beaty Szydło na konwencji PiS (PR24)
  • Przemówienie Jarosława Gowina na konwencji PiS (PR24)
  • Przemówienie Zbigniewa Ziobro na konwencji PiS (PR24)
  • W styczniu-lutym przedstawimy program wyborczy. Nasze punkty programowe to: Europa, wyższe płace i modernizacja Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
  • Tylko my możemy zmieniać Polskę, zapewnić Polakom lepszy los, ale nie uczynimy tego bez wysiłku intelektualnego, moralnego, organizacyjnego - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński.
  • Polska była, jest i będzie w Europie. Nie zmienią tego nawet ci polscy politycy, którzy "kłamią, krzycząc o jakimś Polexicie" - mówiła wicepremier Beata Szydło.
  • Uruchomimy program "Energia Plus", czyli masową budowę odnawialnych źródeł energii dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych - zapowiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. 
  • Przyspieszymy postępowania sądowe i damy zadłużonym szansę na wyjście z długów - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 

Przed wystąpieniem prezesa partii uczczono minutą ciszy zmarłą w ubiegłym tygodniu posłankę PiS Jolantę Szczypińską. 

"Osiągnęliśmy bardzo wiele"

- Nasza partia musi się stać partią marzeń Polaków. Musimy wiedzieć, w jakim kierunku należy maszerować - mówił podczas sobotniej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS podkreślał w swoim wystąpieniu wagę nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego i wyborów parlamentarnych. Zapowiedział, że niedługo zostaną przedstawione programy dla Polaków.

Kaczyński, w swoim wystąpieniu na konwencji ugrupowania, podkreślił, że Prawu i Sprawiedliwości przez trzy lata rządów udało się osiągnąć bardzo wiele.

- Ale mamy przeciwko sobie potężny front tych, którzy nie chcą przyznać tych faktów, nie chcą prowadzić uczciwej dyskusji, nie chcą dialogu, który musi towarzyszyć dobrze funkcjonującej demokracji - mówił polityk. Jak zaznaczył, nie chcą, "bo trzeba sobie jasno powiedzieć, że oni rządzić nie potrafią i udowodnili to wielokrotnie". 

- Tylko my możemy zmieniać Polskę, zapewnić Polakom lepszy los, ale nie uczynimy tego bez wysiłku intelektualnego, moralnego, organizacyjnego. Musimy wykazać się determinacją i mieć przeświadczenie, że zwycięstwo jest w zasięgu ręki - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

czytaj więcej
kaczyński 1200 pap .jpg
Jarosław Kaczyński na konwencji PiS: chcemy stać się partią marzeń

Pokazać prawdę o opozycji

W swoim wystąpieniu Kaczyński podkreślił, że prawda o oponentach PiS - o tym, iż nie są wiarygodni, nie dotrzymują słowa i tolerują zło - musi być przekazana polskiemu społeczeństwu. 

- To dotarcie to jest wielkie przedsięwzięcie, bo nie zmienimy w sposób radykalny sytuacji w mediach. Musimy to zrobić tak, jak robiliśmy to w latach 2007-2015, a w szczególności 2011-2015, poprzez wielką ofensywę, ogromny wysiłek całej partii w dotarciu do Polaków, można powiedzieć: do każdego Polaka, każdego obywatela. Test nasze wielkie, ogromne, trudne, bardzo trudne, ale możliwe do zrealizowania zadanie - oświadczył lider PiS. 

Jednym z przykładów braku wiarygodności konkurentów PiS jest - według Kaczyńskiego - decyzja władz Warszawy o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. 

Posunięcie to - jak ocenił - jest "niczym innym jak rabowaniem Polaków, i to jeszcze z pełnym niebywałej hipokryzji uzasadnieniem, że to mianowicie nasza wina, że to my działamy, jako pan Trzaskowski". - Otóż nie, proszę państwa, my działamy, jako PiS i gdyby PiS rządziło w Warszawie, to z całą pewnością nie byłoby tak, że warszawiaków pozbawiano by możliwości przechodzenia z użytkowania wieczystego na własność - podkreślił Kaczyński.

"Dbamy o polskie interesy"

- Orzeł naszej gospodarki musi wzbić się jeszcze wyżej i dlatego te trzy filary, na których chcemy oprzeć rozwój Polski na najbliższe 5-10-15 lat, wokół których pokażemy już wkrótce bardzo konkretne punkty programowe: to Europa, wyższe płace, wyższe wynagrodzenia, i modernizacja Polski, unowocześnianie Polski - mówił szef polskiego rządu. 

- Polacy muszą czuć się Europejczykami przede wszystkim pod względem standardu życia, płac, wynagrodzeń - i do tego dążymy - podkreślił podczas sobotniej konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki. 

Premier wskazał, że obóz rządzący pokazuje, jak ważna jest Polska i "jak mądre propozycje kładzie na stole". - One są przyjmowane przez wszystkie kraje Europy - zaznaczył Morawiecki. Powiedział, że tak było m.in. w przypadku problemu z migrantami. - To dzisiaj Europa przyjęła nasze rozwiązania - powiedział szef rządu. 

Morawiecki dodał, że rząd opiera swoje działania również o "sterowność naszych interesów", czyli przywrócenie "dbałości" w polityce zagranicznej Polski. - Bo to nie wtedy, kiedy jesteśmy głaskani po głowie, realizujemy nasze interesy, wtedy, kiedy chcemy się przypodobać innym, tylko wtedy, kiedy twardo bronimy ich i wygrywamy, bo potrafimy budować koalicje - oświadczył szef rządu. 

czytaj więcej
morawiecki 1200 pap .jpg
Premier: pierwszy raz w historii III RP mamy nadwyżkę budżetową

Uczciwa polityka historyczna                 

- Prawo i Sprawiedliwość gwarantuje uczciwą politykę historyczną - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Uczciwość wobec przeszłości, obrona honoru naszych bohaterów musi być kontynuowana - mówił. 

- Jutro jadę do kopalni "Wujek", żeby uczestniczyć w obchodach 37. tragicznej rocznicy, gdzie nasi bohaterowie tamtych lat walczyli o wolność i zginęli za tę wolność. W tym samym czasie parę dni temu nasi konkurenci polityczni de facto przywracają komunistyczne nazwy ulicom i również ulica imienia bohaterów kopalni "Wujek" ma być zamieniona na ulicę Wincentego Pstrowskiego - powiedział szef rządu. 

- To jest polityka, z którą się nie zgadzamy. Uczciwość wobec przeszłości, obrona honoru naszych bohaterów musi być kontynuowana. PiS gwarantuje uczciwą politykę historyczną, tak jak zrobiliśmy to do tej pory - podkreślił Morawiecki. 

"Polska częścią Europy"

- Polska była, jest i będzie w Europie. Nie zmienią tego nawet ci polscy politycy, którzy "kłamią, krzycząc o jakimś Polexicie" - powiedziała w sobotę wicepremier, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło podczas konwencji PiS. 

Jak podkreśliła, przyszłość powinna być budowana na czterech niezbywalnych dla każdego człowieka wolnościach. - Tych wolnościach, które stały się również podstawą naszej wspólnoty europejskiej. Wolności do poglądów, wolności słowa, wolności do wyznawanej wiary, wolności od niedostatku i wolności od strachu. Cztery wolności, które powinny być przynależne każdemu człowiekowi. Zastanówmy się, czy tak jest, czy każdy tymi wolnościami może się cieszyć - powiedziała wicepremier.

Wicepremier oceniła, że w ostatnich wyborach parlamentarnych Polacy wybrali ludzi i program, który dał im - w ocenie Szydło - możliwość czerpania z wolności i "budowania dobrej przyszłości dla nas wszystkich". Jak zaznaczyła, Polacy odsunęli od władzy tych, którzy "nie rozumieją, że Polska to wspólna sprawa" oraz że trzeba "pochylać się nad każdym, (...) a przede wszystkim właśnie tym słabszym, najsłabszym - trzeba pomagać". 

czytaj więcej
szydło 1200 pap .jpg
Beata Szydło: jesteśmy dumni z bycia w Europie. Polexit to kłamstwo

"Mądra polityka społeczna"

Szydło oceniła też, że PO w czasie swoich rządów nie dotrzymała złożonych obietnic. Jak mówiła, podczas jednej z kampanii wyborczych partia ta zobowiązała się nie podnosić wieku emerytalnego, jednak po dojściu do władzy został on podwyższony. Wskazała, że PiS obiecywało z kolei powrót do niższego wieku emerytalnego i słowa dotrzymało. 

- Wyrównujemy szanse, dajemy możliwość realizacji marzeń. To jest wspaniałe i to jest piękne - zaznaczyła wicepremier. Według niej, aby realizować ten cel, potrzeba "uczciwych ludzi, którzy dotrzymują słowa, mają program i plan". - Znakiem firmowym Prawa i Sprawiedliwości, rządu Zjednoczonej Prawicy jest dotrzymywanie słowa - dodała. 

- Mądra polityka społeczna stała się symbolem Polski, ale też pewnym fenomenem, nad którym będą się pewnie w przyszłości głowić naukowcy, ekonomiści, jak to jest możliwe, że programy społeczne, które były do tej pory kojarzone z wydawaniem pieniędzy, w Polsce stały się kołem zamachowym gospodarki - mówiła. 

Odnawialne źródła energii

- Prezentację programu "Energia Plus" - masową budowę odnawialnych źródeł energii dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla pięciu milionów domów jednorodzinnych - zapowiedział w sobotę lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin. Teraz jest czas, żeby zwrócić się ku klasie średniej - ocenił. 

- W imieniu Porozumienia zaprezentujemy w Krakowie program "Energia Plus". We współpracy z uczelniami uruchomimy masową budowę odnawialnych źródeł energii dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych - przede wszystkim dla pięciu milionów domów jednorodzinnych. Pięć milionów - to jest ta skala - powiedział Gowin.

- Po drugie zapewnimy Polakom realne prawo i możliwość produkowania energii elektrycznej na własne potrzeby - dodał. Przypomniał, że zgodnie z zapowiedziami rządu, nie będzie wzrostu cen prądu ani dla odbiorców indywidualnych, ani dla odbiorców zbiorowych.

czytaj więcej
gowin 1200 pap .jpg
Jarosław Gowin: podwyżek cen prądu nie będzie

Szansa dla mniejszych miast

Lider Porozumienia zapowiedział też, że na konwencji jego partii zostanie przedstawiony projekt deglomeracji. - Chodzi o to, żebyśmy nie sprowadzali wszystkich instytucji do Warszawy; nie wszyscy Polacy się w Warszawie pomieszczą - mówił Gowin.

Jego zdaniem deglomeracja powstrzyma migrację młodego pokolenia i jest szansą na rozwój dla średnich i dużych miast, zwłaszcza byłych miast wojewódzkich. Wymienił m.in. Chełm, Jelenią Górę, Kielce. 

Przekonywał, że Polacy nie chcą konfliktów. - Polacy nie chcą żadnych rewolucji - ani obyczajowych, ani politycznych. Polacy chcą państwa stabilnego, skutecznego, gwarantującego bezpieczeństwo, państwa umożliwiającego stabilny rozwój - stwierdził wicepremier. Zaznaczył, że poprawa sytuacji ekonomicznej, dokonuje się przez obniżenie podatków. Dodał, że przez sześciomiesięczne wyłączenie opłat na ubezpieczenia społeczne codziennie powstaje 900 nowych firm. 

Sprawny wymiar sądownictwa

- Wprowadzenie rozwiązań, które przyspieszą bieg postępowań sądowych oraz dadzą szansę na wyjście z zadłużenia tym, którzy wpadli w długi nie ze swojej winy - zapowiedział w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 

Minister przedstawił m.in. propozycje zmian w prawie przygotowane przez ministerstwo sprawiedliwości. - Stworzyliśmy też zasady, które zmierzają do tego, aby wszystkie sprawy, w miarę możliwości, były rozstrzygane na pierwszej rozprawie, a jeśli to nie będzie możliwe, to obowiązkiem sądu będzie (....) tak zaplanować proces, by wyrok mógł zapaść jak najszybciej - mówił minister sprawiedliwości. 

Zbigniew Ziobro zapowiedział też wprowadzenie zmian ułatwiających wyjście z długów zadłużonym nie ze swojej winy. - Obowiązkiem państwa jest znajdować zrozumienie dla takiej sytuacji i stworzyć system, który takim ludziom pomoże wyjść na prostą i my takie rozwiązania będziemy proponować - zapowiedział Ziobro. 

Jak zaznaczył, rozwiązanie to będzie zakładało rozszerzenie "sytuacji, w której osoba, która popadnie w wir zadłużenia, będzie mogła skutecznie dążyć do tego, by państwo dało jeszcze jedną szansę".

czytaj więcej
pap zbigniew ziobro 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: przyspieszymy postępowania sądowe

"Przywrócić sądownictwo Polakom"

Szef MS zwrócił też uwagę na zmiany, które zostały wprowadzone w ostatnich latach w wymiarze sprawiedliwości i opór, z którymi spotyka się reforma sądownictwa. - Wszyscy państwo widzicie, jak wielki sprzeciw w niektórych środowiskach w kraju i zagranicą budzą nasze zmiany w zakresie sądownictwa. Te zmiany budzą wielki opór, bo my chcemy przywrócić sądownictwo ludziom, przywrócić zasady służby publicznej i sprawić, aby sądy służyły temu, po co są powołane, służyły Polakom - zauważył. 

- Obiecaliśmy Polakom, że będziemy wywiązywać się ze swoich zobowiązań i będziemy wiarygodni w tym, co obiecywaliśmy. Tak właśnie było - zapowiedział szef MS. 

ras