Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Bartłomiej Bitner 08.02.2019

Jacek Karnowski o Janie Olszewskim: żegnamy wielką postać i żarliwego patriotę

- Żegnamy postać nie tylko ostatnich 30 lat, ale także człowieka, którego los jest spleciony z historią Polski już od początków XX wieku – tak Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci", specjalnie dla portalu PolskieRadio24.pl, wspomina byłego premiera Jana Olszewskiego, który zmarł w piątek w wieku 88 lat.

Jak podkreśla publicysta, Jan Olszewski był osobą, która uczestniczyła w większości najważniejszych polityczno-społecznych wydarzeń Polski ostatnich kilkudziesięciu lat.

olszewski_1200_black.jpg
Nie żyje Jan Olszewski. Miał 88 lat

- Trzeba pamiętać, że żegnamy postać nie tylko ostatnich 30 lat, czyli pierwszego premiera obozu niepodległościowego, prawicowego. Żegnamy także człowieka, którego los jest spleciony z historią Polski już od początków XX wieku, bo Jan Olszewski to przecież daleki krewny Stefana Okrzei, cżłonka PPS-u. Ale Jan Olszewski to osoba, która jest związana m.in. z Armią Krajową i po II wojnie światowej upominaniem się o jej żołnierzy, z opozycją, z procesami politycznymi, w których występował jako adwokat, w tym również z procesem w sprawie zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie był oskarżycielem posiłkowym – przypomina Jacek Karnowski. – Jak zatem widać, stale był aktywny w nurcie niepodległościowym – dodaje.

Redaktor naczelny tygodnika "Sieci" zaznacza, że Jan Olszewski był wielkim, żarliwym patriotą. – Oczywiście trwały i wciąż trwają dyskusje co do jego umiejętności politycznych i tego, czy jego wybory jako premiera były dobre, ale trzeba pamiętać, że rząd, któremu szefował na początku lat 90., rozpoczął drogę dającą wiele lat później efekt w postaci pełnej suwerenności, niepodległości. Niezwykle moralna i czasami nawet mało polityczna postawa Jana Olszewskiego w końcowym okresie swego premierostwa miała, wydaje się, podstawy związane z patrzeniem daleko w przyszłość. Patrzeniem na to, co zrobią kolejne pokolenia – uważa Jacek Karnowski.

***

Olszewski 1200 pap.jpg
Politycy żegnają Jana Olszewskiego. "Był wyjątkowym człowiekiem i politykiem"

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie. Pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS. W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 r. podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 r. bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.

Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 roku Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.

Ujawnienie archiwaliów SB przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza stało się bezpośrednią przyczyną upadku rządu Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, określanej później jako "noc teczek". 4 czerwca rano do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych.

bb