Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Bartłomiej Makowski 08.02.2019

Krzysztof Wyszkowski: Jan Olszewski zrobił z "Solidarności" wartość ogólnonarodową

- Zarejestrowanie NSZZ "Solidarność" na terenie całego kraju w 1980 roku to w dużej mierze zasługa osobista Jana Olszewskiego - ocenił Krzysztof Wyszkowski wspominając zmarłego 8 lutego 2019 roku byłego premiera.
Rejestracja Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność w Sądzie Najwyższym. Nz. od lewej Jan Olszewski, Lech Wałęsa, Tadeusz MazowieckiRejestracja Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w Sądzie Najwyższym. N/z. od lewej Jan Olszewski, Lech Wałęsa, Tadeusz MazowieckiPAP/CAF/Marek Langda

Jan Olszewski i Wiesław Chrzanowski - jak wspomina Krzysztof Wyszkowski - byli autorami statutu prawnego rodzącej się "Solidarności".

- W pewnym momencie ten dokument przygotowany przez nich tajni funkcjonariusze SB przechwycili przy przekazywaniu maszynistce i cała - całodzienna i całonocna praca poszła na marne. Oni bez słowa usiedli do pracy i po kilku godzinach tekst był ponownie gotowy - wspominał opozycjonista. - To była niesłychana pomoc, która ustawiła całą późniejszą historię "Solidarności". Kiedy Olszewski pojawił się w Stoczni była tylko zgoda władz na zorganizowanie jakiejś komórki związkowej na terenie województwa gdańskiego. 

Jak podkreśla Krzysztof Wyszkowski, opracowany przez Olszewskiego statut przewidywał powstanie organizacji, która nie ma ograniczeń terytorialnych.

- Dzięki temu, że ten statut ukazał się w Biuletynie Informacyjnym "Solidarności" jeszcze w czasie trwania strajku, cały kraj się o nim dowiedział - mówił Krzysztof Wyszkowski. - Kiedy 17 września 1980 roku sympatycy Niezależnych Związków Zawodowych przyjechali do Gdańska, to w rękach trzymali już projekt statutu. Do tego doszło historyczne przemówienie Jana Olszewskiego na plenum Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego. Stąd wynikło jednogłośne poparcie dla rejestracji "Solidarności" na terenie całego kraju. 

Jan Olszewski, b. premier, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL zmarł 8 lutego 2019 roku. Jan Olszewski miał 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

bm