Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Martin Ruszkiewicz 04.03.2019

Tomografia, rezonans i usunięcie zaćmy będą finansowane bez limitów

Od 1 kwietnia zostaną zniesione limity finansowe na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i operacje usunięcia zaćmy. Poinformował o tym minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Posłuchaj
  • Łukasz Szumowski powiedział, że jest to odpowiedź na oczekiwania pacjentów, którzy chcą lepszego dostępu do diagnostyki medycznej (IAR)
Czytaj także

- W związku z oczekiwaniami pacjentów dotyczącymi lepszej dostępności, by szybciej wykonywać kluczowe elementy diagnostyki, (…) zdecydowaliśmy, że będziemy finansowali w sposób bezlimitowy część świadczeń, w tym: tomografię komputerową i rezonans magnetyczny oraz świadczenia z zakresu usuwania zaćmy, które są niezwykle istotne, bo brak dobrego widzenia skutkuje stratami zdrowotnymi i pogorszeniem jakości życia - powiedział szef resortu zdrowia.

Łukasz Szumowski podał, że tomografia, rezonans i zabiegi usuwania zaćmy będą finansowane bezlimitowo od 1 kwietnia.

- W tych obszarach mamy już pewne sukcesy - ocenił. Podał, że jeśli chodzi o usunięcie zaćmy kolejki w przypadkach stabilnych skróciły się o ponad pól roku, a w pilnych - o dwa miesiące. Dodał, że jeśli chodzi o rezonans magnetyczny kolejki w przypadkach stabilnych skróciły się o nawet dwa miesiące, zaś w pilnych o ponad miesiąc. Poinformował też, że jeśli chodzi o tomografię komputerową w stabilnych przypadkach kolejki są krótsze o miesiąc, a w pilnych - o kilkanaście dni.

- Mam nadzieję, że te działania, które podejmujemy o bezlimitowym finansowaniu, doprowadzą do kolejnego skracania się tych kolejek i pacjenci będą mieli szybszy i pełniejszy dostęp do tych świadczeń - powiedział minister.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna wyjaśnił, że wnioski świadczeniodawców będą przyjmowane co kwartał. Mają dotyczyć wszystkich wykonanych świadczeń bez względu na wartość umowy wcześniej zawartej. Na podstawie tego wniosku - jak zaznaczył - dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ będzie zmieniał umowę odpowiednio do wykonania. - Chcemy doprowadzić do sytuacji, żeby pieniądz szedł za pacjentem; żeby świadczeniodawca był pewny, że jak wykona więcej świadczeń, to zostaną sfinansowane - dodał.

Szef MZ zapewnił, że "ilość środków desygnowanych na te trzy zakresy oczywiście się zwiększy". - Będziemy też przymierzać się do zmiany planu finansowego NFZ w najbliższym czasie. Chcielibyśmy, żeby to było uwzględnione już w nowym planie- stwierdził.

mr