Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Klaudia Dadura 05.04.2019

Ministerstwo Edukacji Narodowej: strajk nie może być przyczyną zamknięcia szkół

"Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu lub szkole. Nie może też stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ministerstwo wyjaśniło, że dyrektor przedszkola lub szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom lub uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki, a przystąpienie nauczycieli do strajku nie zwalnia go z tego obowiązku. Zapewnienie opieki – jak wskazano – ma odbywać się zgodnie z planem pracy przedszkola lub szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.


pap_rozmowy_rzad_nauczyciele1200.jpg
Rząd przedstawił nowy kontrakt społeczny dla nauczycieli. Gwarantuje wzrost wynagrodzeń

MEN zauważa, że jeżeli dyrektor nie jest w stanie zorganizować opieki nad wszystkimi dziećmi, powinien zgłosić ten fakt organowi prowadzącemu. Organ prowadzący odpowiada za działalność przedszkola i szkoły, do jego zadań należy w szczególności zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. „Organ prowadzący powinien monitorować sytuację i być przygotowany na podjęcie działań umożliwiających wywiązanie się z tych obowiązków” - podkreśla MEN.

Resort wyjaśnia, że dyrektor ma obowiązek zawiadomienia rodziców o strajku. Zauważa jednocześnie, że „nawet jeśli dyrektor zawiadomi rodziców o planowanym strajku, zarówno on, jak i organ prowadzący przedszkole/szkołę mają obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pobytu dzieci w placówkach”.

„Nie ma mowy o tym, aby dziecko w takiej sytuacji nie zostało przyjęte do placówki” – podnosi MEN. Ministerstwo informuje, że dyrektor ma obowiązek poinformowania rodziców o sposobie zapewnienia przez przedszkole lub szkołę zajęć opiekuńczych w tym czasie, bo odpowiada on za realizację ustawowych i statutowych zadań szkoły.

MEN wskazuje też, że rodzic ma prawo zapytać dyrektora, w jaki sposób zapewni dziecku i uczniowi opiekę w trakcie strajku i w jakich warunkach. Resort informuje, że jeżeli mimo wskazanych obowiązków dyrektora rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewni opieki dziecku na czas strajku, rodzic powinien zgłosić to do organu prowadzącego i do kuratora oświaty. ZNP i FZZ od stycznia prowadzą procedury sporu zbiorowego. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia z rządem, to 8 kwietnia rozpocznie się bezterminowy strajk.

kad