Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 12.04.2019

Konwencja regionalna PiS w Lublinie z udziałem premiera i liderów partii

- W sobotę w Lublinie o godz. 11 odbędzie się kolejna konwencja regionalna PiS z udziałem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego - powiedziała rzeczniczka partii Beata Mazurek.

- Celem konwencji jest mobilizacja elektoratu oraz zachęcenie Polaków do wzięcia udziału w eurowyborach - podkreśliła rzeczniczka partii Beata Mazurek.

Podczas konwencji, poza wystąpieniami premiera Mateusza Morawieckiego i lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, głos zabierze też liderka lubelskiej listy posłanka Elżbieta Kruk.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek, która jest "dwójką na liście" lubelskiej wskazywała, że celem odbywających się co tydzień regionalnych konwencji partii jest "mobilizacja naszego elektoratu, naszych zwolenników, ale też zachęcenie wszystkich Polaków do tego, aby wzięli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego". Dopytywana, czy będzie jakiś motyw przewodni konwencji, odparła, że to jest niespodzianka.

Beata Mazurek poinformowała w piątek, że PiS zarejestrowało już listę w okręgu lubelskim, pod którą podpisało się ponad 65 tysięcy osób. "Kampania nabiera tempa. Do zobaczenia jutro na konwencji PiS w Lublinie" - napisała na Twitterze.

Na lubelskiej liście poza Kruk i Mazurek znaleźli się też radny sejmiku wojewódzkiego Tomasz Solis, radna Barbara Barszczewska oraz posłowie Krzysztof Szulowski i Sławomir Zawiślak. Kolejne miejsca zajmują: senator Andrzej Stanisławek, Witold Rewera, Ewa Szałachwiej oraz poseł Marcin Duszek.

Sobotnia konwencja w Lublinie będzie kolejną z cyklu konwencji regionalnych partii w czasie trwającej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. PiS zainaugurował ją spotkaniem w Jasionce pod Rzeszowem, które odbyło się na początku marca. Wówczas zaprezentowano Europejską Deklarację Programową, pod którą podpisali się wszyscy liderzy list partii w poszczególnych okręgach.

Deklaracja zawiera 12 punktów: działania na rzecz powrotu UE do wartości, zabieganie o interesy polskich rolników, obronę prawa rodziców do wychowania dzieci, obronę równego traktowania polskich firm, wynegocjowanie korzystnego dla Polski unijnego budżetu. Znalazły się w niej też punkty dotyczące bezpiecznych granic Europy, niezależności energetycznej Europy, tej samej jakości produktów w całej Europie czy Europy równych szans. W deklaracji zapisano też sprawiedliwą politykę klimatyczną Europy, zrównoważony rozwój jako podstawy silnej UE czy STOP nielegalnej imigracji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. 

mr/dn