Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 17.04.2019

Szef MSZ: Partnerstwo Wschodnie wymaga wzmocnienia. Szef MSZ Azerbejdżanu w Polsce

-  Dostrzegamy zróżnicowanie tych państw, chcemy je jednak traktować jako jedną grupę (...). Konsultowałem dzisiaj ideę powołania być może w ramach państw Partnerstwa Wschodniego jakiegoś sekretariatu, który by utrzymywał stałe kontakty z Unią Europejską, być może prezydencji, by też miała bezpośredni kontakt z prezydencją Unii Europejskiej w celu przygotowywania odpowiednich programów -  mówił minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz uważa, że Partnerstwo Wschodnie wymaga wzmocnienia. Mówił o tym po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem. Ta polsko-szwedzka inicjatywa powstała 10 lat temu i jest częścią europejskiej polityki sąsiedztwa. Jej celem jest pogłębienie współpracy między Unią Europejską a sześcioma krajami: Azerbejdżanem, Armenią, Mołdawią, Ukrainą, Białorusią i Gruzją.


Jacek Czaputowicz powiedział, że dziesięć lat Partnerstwa Wschodniego oceniamy pozytywnie. Zaznaczył jednak, że konieczne jest podniesienie poziomu współpracy w ramach tej formuły w kolejnych latach.

Wyraził zadowolenie z zaawansowania negocjacji dotyczących nowej umowy ramowej między Unią Europejską a Azerbejdżanem.

- Polska z uznaniem odnosi się do wysiłków Baku skutkujących aktywizacją negocjacji dotyczących nowej umowy ramowej. Cieszymy się, że ambitnym i możliwym celem jest zakończenie tego procesu jeszcze w maju tego roku, przed 10-tą rocznicą powołania Partnerstwa Wschodniego", dodał.

Zdaniem ministra, kontynuacja integracji europejskiej jest gwarancją długofalowej stabilności rozwoju gospodarczego na całym kontynencie. 

Pozytywnie dziesięć lat inicjatywy Partnerstwa Wschodniego ocenił szef azerbejdżańskiej dyplomacji. Elmar Mammadiarow mówił o wnioskach płynących ze współpracy z Brukselą.

- Otrzymaliśmy jedną ważną lekcję. Nauczyliśmy się rozumieć lepiej Unię Europejską, ale mam też nadzieję, że Unia Europejska nauczyła się, jak lepiej rozumieć Azerbejdżan i inne kraje Partnerstwa Wschodniego. Uważam, że ta instytucja jest istotna i bardzo użyteczna - powiedział minister.

Minister Czaputowicz wyraził zadowolenie z rozmów ministrów Azerbejdżanu i Armenii w sprawie pozostającego pod kontrolą ormiańskich separatystów Górskiego Karabachu. Konflikt ten trwa już ponad 30 lat. W trakcie rozmów ministrów zostały poruszone także kwestie gospodarcze i energetyczne. Jacek Czaputowicz powiedział, że Azerbejdżan leży w kluczowym miejscu dla komunikacji świata.

- Zgodziliśmy się z panem ministrem, że jednym z najważniejszych zagadnień w dwustronnej współpracy jest promocja korytarza transportowego, chodzi tutaj o trasę transkaspijską: Chiny, Kazachstan, Kaukaz, Ukraina, Polska, a także trasę Połdunie-Zachód: Iran, Kaukaz, Ukraina, Polska - powiedział minister.

Rozmowy szefa azerbejdżańskiej dyplomacji w Warszawie to także przygotowanie do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Baku, która zaplanowana jest na przełom maja i czerwca tego roku. 

- Wiążemy z nią duże oczekiwania, wspólnie z panem ministrem ustaliliśmy, że kluczowe tematy wizyty, oprócz ważnych wątków symboliczno-kulturalnych, to kwestie wzmocnienia współpracy gospodarczej w tym w dziedzinie energetyki i transportu, wzrostu obrotów handlowych - powiedział Jacek Czaputowicz. Dodał, że wizycie prezydenta będzie towarzyszyć forum biznesowe. Rano szefowie dyplomacji odsłonili w ambasadzie Azerbejdżanu w Warszawie tablicę poświęconą setnej rocznicy utworzenia służby dyplomatycznej Azerbejdżanu.

IAR/agkm