Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 26.05.2019

Rekordowa frekwencja w wyborach do PE. Dane PKW na godz. 17

- Frekwencja na godzinę 17.00 wyniosła 32,51 procent - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej. Dla porównania 5 lat temu do godziny 17:30 zagłosowało 16,91 procent uprawnionych. Głosować można do 21:00.
Posłuchaj
  • PKW: największa frekwencja w Warszawie, Krakowie i Gdańsku (IAR)
  • PKW: frekwencja w wyborach do PE wyniosła 32,51 procent na godz. 17.00 (IAR)

W wyborach do Parlamentu Europejskiego, do godziny 17.00 zagłosowało w Polsce 9 milionów 672 tysięcy 416 osób - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Oznacza to, że frekwencja na godzinę 17.00 wyniosła 32,51 procent. 

Pięć lat temu w wyborach do PE frekwencja na godz. 17.30 wynosiła 16,91 proc.

Kolejna konferencja PKW odbędzie się o godz. 22.00. 

- W niedzielę odnotowano śladowe przypadki zakłóceń przebiegu wyborów do Parlamentu Europejskiego - poinformował zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz podczas niedzielnej konferencji PKW.


Shutterstock Parlament Europejski 1200.jpg
Ostatni dzień wyborów do europarlamentu. Głosują mieszkańcy 21 krajów

Jak powiedział Wiesław Kozielewicz, jednym z takich niewłaściwych zachowań było zachowanie przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej w Olsztynie, który zgłosił się do pracy, będąc w stanie po spożyciu alkoholu. - Oczywiście został odsunięty od pracy, policja podjęła stosowne czynności - poinformował.

Dodał, że do incydentu doszło także w gminie Oleszyce, gdzie członkowie czterech komisji obwodowych przez pomyłkę opieczętowali karty wyborcze pieczęcią komisji ds. referendum. - Gdy się zorientowano w błędzie, to postawiono trzecią, tym razem prawidłową pieczęć komisji obwodowej wyborczej. Oczywiście odciśnięcie pieczęci komisji ds. referendum nie ma wpływu na ważność karty. Karta jest ważna, bo jest opatrzona dwoma pieczęciami - okręgowej komisji wyborczej, a także obwodowej komisji wyborczej. A ta pieczęć komisji ds. referendum omyłkowo postawiona przez tę komisję jest traktowana jako dopisek - wyjaśnił Wiesław Kozielewicz.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak zapytana, czy zdarzyły się przypadki problemów z dostaniem się do lokalu wyborczego, dodała, że były takie pojedyncze miejsca w delegaturze w Tarnobrzegu. - Mieliśmy informacje już wcześniej, że będą trudności dla pojedynczych gospodarstw i tam gminy zapewniają dojazd. Mają świadomość tych problemów i były przygotowane na to, w związku z czym będą zapewnione dojazdy tym osobom - podkreśliła Magdalena Pietrzak.

Wiesław Kozielewicz poinformował ponadto, że sygnały o tym, iż wybory przebiegają bez zakłóceń, docierają do PKW także od wyborców głosujących za granicą.

Wybieramy 52 europosłów

O godz. 7 rano w Polsce rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego, w których wyłonimy 52 europosłów spośród 866 kandydatów, ale na razie mandat obejmie 51. Ten 52-gi zacznie pełnić swoją funkcję dopiero wtedy, gdy Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej. Uprawnionych do głosowania jest prawie 30 mln osób. W wyborach startuje 866 kandydatów. Głosowanie zakończy się o godz. 21, wtedy też przestanie obowiązywać wprowadzona od północy z piątek na sobotę cisza wyborcza.

parlament europejski free 1200 a.jpg
Parlament Europejski zyskuje coraz więcej władzy

Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 29 mln 994 tys. 623 wyborców. Wybory odbędą się w 27 286 obwodach głosowania. Polacy przebywający podczas eurowyborów za granicą zagłosują w jednym ze 203 obwodów głosowania utworzonych poza granicami Polski i będą wybierali kandydatów z okręgu warszawskiego (obejmującego Warszawę i okoliczne powiaty).

Państwowa Komisja Wyborcza w dzień wyborów ma mieć cztery konferencje prasowe. Pierwsza z niedzielnych konferencji prasowych odbyła się o godzinei 10, następna o godz. 13.30, kiedy podane zostały dane o frekwencji z godz. 12. Trzecia konferencja odbyła się  o godzinie 18.30 - została podana frekwencja według stanu na godz. 17. Ostatnia konferencja PKW planowana jest na godz. 22.

Po zakończeniu ciszy wyborczej stacje TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. Będą to informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, podziale mandatów, frekwencji wyborczej oraz kandydatach, którzy zdobyli mandaty w PE.

866 kandydatów

Całkowita liczba kandydatów w wyborach do PE wynosi 866 osób, z czego 404 to kobiety. O jeden mandat powalczy średnio 17 kandydatów. Średnia wieku kandydatów do Parlamentu Europejskiego wynosi 46 lat. Najmłodszy kandydat ma 21 lat, a najstarszy - 80.

wybory serwis 1200.jpg
Wybory do PE. Poradnik wyborczy portalu PolskieRadio24.pl

W eurowyborach listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych zarejestrowało 6 komitetów. Z listą nr 1 w wyborach do PE wystartuje Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, z nr 2 - Wiosna Roberta Biedronia, nr 3 wylosowała Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, a nr 4 - Prawo i Sprawiedliwość; nr 5 ma Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej, a nr 6 - Kukiz'15.

Jak głosować

Aby wybrać się do lokalu wyborczego, by oddać głos, trzeba wziąć dokument tożsamości. Ten pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli ktoś będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców. 

Po raz pierwszy możliwa jest też weryfikacja tożsamości dzięki rządowej aplikacji mObywatel Ministerstwa Cyfryzacji, dostępnej na smartfonach.

Po sprawdzeniu tożsamości wyborcy, przedstawiciel obwodowej komisji wyborczej przekaże kartę do głosowania. Nie wolno jej nikomu udostępniać, ani wynosić poza lokal wyborczy. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania. Głos będzie nieważny, jeśli wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku "X" lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Polacy swoich przedstawicieli do europarlamentu wybierają po raz czwarty.

bb/ mbl