Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Błaszczyk 16.06.2019

Andrzej Dera: prezydent zdecyduje o nowelizacji Kodeksu karnego w przewidzianym terminie

Decyzję dotycząca nowelizacji Kodeksu karnego prezydent Andrzej Duda podejmie w konstytucyjnym terminie - poinformował w niedzielę w Polsat News prezydencki minister Andrzej Dera. - Pan prezydent ma czas do 5 lipca - dodał minister. 

Andrzej Dera zapytany, czy prezydent Andrzej Duda rozważa zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego powiedział: "pan prezydent ma czas do 5 lipca w kwestii podpisania tej ustawy i oczywiście wszystkie zarzuty (wobec tej ustawy - przyp. red.) będą rozważane. Decyzję podejmie pan prezydent i on oczywiście ją wtedy publicznie ogłosi - powiedział Andrzej Dera.

- Gdy pan prezydent wróci ze Stanów Zjednoczonych zapozna się z problematyką tej ustawy, z zarzutami, które są wobec niej stawiane i podejmie odpowiednią decyzję w konstytucyjnym terminie - dodał.

PAP Adam Bodnar RPO 1200.jpg
RPO wysłał list do prezydenta. Apeluje w nim o weto nowelizacji Kodeksu karnego

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o weto

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poinformował w niedzielę, że wysłał list do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego. Zdaniem RPO, nowela ma szereg błędów, a część przepisów jest "jawnie sprzeczna" z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Wcześniej prawnicy z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego stwierdzili m.in., że zgodnie z poprawkami Senatu "przepisy dotyczące przestępstw łapownictwa w sektorze publicznym (art. 228 k.k., art. 229 k.k.) mogą nie mieć zastosowania do osób zarządzających największymi, strategicznymi spółkami handlowymi z udziałem Skarbu Państwa, co prowadzi do rażących nierówności wobec prawa i nieuzasadnionego uprzywilejowania niektórych podmiotów gospodarczych".

- W myśl poprawki wprowadzonej w Senacie prezes zarządu PKN Orlen S.A. nie mógłby odpowiadać karnie za łapownictwo w sektorze publicznym, podczas gdy odpowiedzialności takiej podlegać będzie przykładowo prezes spółki komunalnej, zajmującej się wywozem nieczystości w małej gminie wiejskiej - ocenili prawnicy.

W czwartek Sejm przyjął 41 poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzającej kary m.in. za przestępstwa pedofilii. Ustawa trafiła teraz do podpisu prezydenta.

mbl