Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Damian Nejman 27.07.2019

29. Bieg Powstania Warszawskiego. 13 tys. uczestników przebiegło ulicami stolicy

Trzynaście tysięcy osób w sobotni wieczór już po raz 29. w Biegu Powstania Warszawskiego na sportowo uczciło pamięć uczestników największego zrywu niepodległościowego w okupowanej Polsce. Na głównym dystansie 10 km zwyciężyli Emil Dobrowolski i Dominika Stelmach. 
Posłuchaj
  • Zwycięzca podkreślił, że to nie wynik był najważniejszy (IAR)
  • Wśród pań bezkonkurencyjna z czasem 35:57 była Dominika Stelmach (IAR)
Czytaj także

- Sport jest formą wychowania fizycznego i psychicznego. Doceniam to, że wysiłkiem poświęconym na przygotowania i sam bieg chcecie potwierdzić pamięć o ideałach, dla których walczyliśmy w Powstaniu Warszawskim - powiedział tuż przed rozpoczęciem zawodów prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski. 

powstanie 1200.jpg
"Łączą nas wartości". Zobacz spot z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Organizatorzy przygotowali łącznie rekordowe 13 tys. miejsc na biegi na 5 oraz 10 kilometrów, a limit zgłoszeń został wyczerpany w połowie lipca. 

Jeszcze wcześniej, w czerwcu, skończyły się zapisy na 6. Bieg PAST-y, który tradycyjnie odbył się w sobotnie przedpołudnie. PAST (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna) to pierwszy warszawski wysokościowiec, wzniesiony w latach 1906–08 przy ul. Zielnej. Bieg po schodach z udziałem 750 uczestników od kilku lat upamiętnia walki toczone o zdobycie budynku, które trwały od 2 do 20 sierpnia 1944 roku. Tym razem wśród kobiet najszybsza okazała się Ilona Gradus, a wśród mężczyzn zwyciężył Rafał Hazan. 

Biegi na 5 i 10 km zwykle odbywają się po zmroku, a ta pora dodatkowo wpływa na atmosferę tego sportowo-historycznego wydarzenia. Tym razem też wrócono na tradycyjną trasę. Start zlokalizowano na ulicy Bonifraterskiej, a metę na Konwiktorskiej. Uczestnicy biegli m.in. Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Czerniakowską i Wybrzeżem Gdańskim, a w wielu miejscach ich zmaganiom towarzyszyły historyczne rekonstrukcje czy symbole. 

"Zabiegaj o pamięć" 

Krótszy z dystansów najszybciej pokonali Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) - 14,27 i Ewa Jagielska (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) - 16.52. Natomiast w biegu głównym na 10 km wśród mężczyzn zwyciężył Emil Dobrowolski (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) - 31.45, a w rywalizacji kobiet triumfowała Dominika Stelmach (RK Athletics Warszawa) - 35.57. 

Stelmach, która ma w dorobku zwycięstwa w mistrzostwach kraju w maratonie, sukcesy w biegach górskich, startem w stolicy rozpoczęła przygotowania do jesiennego maratonu we Frankfurcie nad Menem. Bieg Powstania Warszawskiego wygrała po raz drugi, poprzednio w 2008 roku. 

Ta impreza jest częścią organizowanej przez miasto triady, w skład której wchodzą jeszcze Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Niepodległości. W tym roku przygotowano trzy specjalne medale, które złożone w całość utworzą mapę Polski. W maju na 5 km najszybsza była, podobnie jak w sobotę, Jagielska. 

- Triada biegowa pozwala obchodzić ważne historycznie rocznice radośnie, na sportowo. Realizując nasze hasło "Zabiegaj o pamięć" w sobotę oddaliśmy hołd powstańcom - podkreśliła zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska, która pełniła rolę startera. Jak dodała, łącznie w trzech tegorocznych biegach weźmie udział 43 tys. osób.

dn