Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Szewczuk 29.07.2019

Elżbieta Witek w Szczytnie: bycie oficerem to olbrzymia odpowiedzialność

- Bycie oficerem to nie tylko zaszczyt i honor, ale przede wszystkim olbrzymia odpowiedzialność - mówiła do słuchaczy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie szefowa MSWiA Elżbieta Witek.

Minister spraw wewnętrznych i administracji, zwracając się do funkcjonariuszy uczestniczących w obchodach Święta Policji w Szczytnie, przypomniała, że 75 proc. Polaków ocenia, iż policjanci bardzo dobrze wypełniają swoją służbę.

- Na taki szacunek ludzi musieliście sobie zapracować latami i dobrze tę pracę wykonaliście - podkreśliła.

Podziękowania dla kadry uczelni

Dziękując funkcjonariuszom zaznaczyła, że pełnią oni bardzo ciężką, wymagającą i odpowiedzialną służbę. Jak oceniła, bezpieczeństwo zależy od dobrego przygotowania i wyszkolenia policjantów.

Dlatego dziękowała kadrze uczelni, która - jak mówiła - przekazuje przyszłym policjantom nie tylko wiedzę i umiejętności niezbędne w codziennej służbie, ale także wartości.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Polska Policja Państwowa świętuje 100-lecie

- Ten etos służby policjanta, ten etos honoru munduru, a także zasady etyki, którymi zawsze powinniście się kierować - podkreśliła minister.

Szefowa MSWiA: to zaszczyt być oficerem policji

Elżbieta Witek powiedziała, że WSPol cieszy się uznaniem, jako jedyna uczelnia w kraju, która kształci przyszłych oficerów policji.

- A bycie oficerem to nie tylko zaszczyt i honor, ale przede wszystkim olbrzymia odpowiedzialność. Tej odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz za ludzi, którzy będą wam powierzeni, uczycie się tutaj - mówiła słuchaczo WSPol .

Podziękowania za służbę

Szefowa MSWiA dziękowała też wszystkim, którzy wybrali służbę w policji. Jak mówiła, każdego dnia są oni najbliżej ludzi, nie tylko w czasie wypełniania obowiązków, ale także po służbie.

- To pokazuje, że nie tylko profesjonalizm jest cechą, która jest wam właściwa, ale także empatia i zrozumienie dla drugiego człowieka - stwierdziła. Podziękowała również pracownikom cywilnym oraz rodzinom funkcjonariuszy za wsparcie i zrozumienie dla ich trudnej służby.

>>>[ZOBACZ] Nowi generałowie polskiej policji. Prezydent mianował czterech oficerów

- Jako minister spraw wewnętrznych i administracji zawsze będę stała za mundurem polskiego policjanta. Pamiętajcie, że stoi za wami państwo polskie, które was wspiera dla dobra naszej ojczyzny i naszych obywateli - zapewniła policjantów.

Jarosław Szyczyk: nie ulegajcie żadnej presji

Kadrze dydaktycznej i personelowi WSPol dziękował również komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Zaapelował on jednocześnie, żeby uczelnia nadal utrzymywała "niezwykle wysoki poziom kształcenia" kadry kierowniczej policji.

- Nie ulegajcie żadnej presji. Ten wysoki poziom nie może ulec obniżeniu, bo tylko ten wysoki poziom daje gwarancję tego, ze kadra kierownicza będzie profesjonalna" - mówił.

Wiedza i wychowanie

Komendant, rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr hab. Marek Fałdowski zapewnił, że uczelnia nie tylko przekazuje słuchaczom wiedzę i umiejętności, ale wychowuje ich na przyszłych kompetentnych oficerów.

- Profesjonalna formacja, ciesząca się zaufaniem i autorytetem w społeczeństwie, odpowiedzialna za bezpieczeństwo, podstawową potrzebę człowieka, musi być dowodzona przez najlepszych oficerów - podkreślił.

Medale dla funkcjonariuszy

Szefowa MSWiA i komendant główny wręczyli dziewięciu funkcjonariuszom medale "Za długoletnią służbę" i "Za zasługi dla Policji" oraz odznaczenia "Zasłużony policjant", a także awanse dla 23 policjantów z WSPol i komendy powiatowej w Szczytnie.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Elżbieta Witek: policja z całą stanowczością zapewnia ład i porządek

Podczas wizyty w szczycieńskiej uczelni minister Witek złożyła wieniec pod obeliskiem upamiętniającym poległych policjantów - jeńców obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie.

Sto lat policji

W obchodach Święta Policji na placu apelowym WSPol uczestniczyła kompania reprezentacyjna Policji, poczty sztandarowe oraz orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Po uroczystościach na terenie uczelni odbył się piknik rodzinny z pokazem pojazdów i sprzętu policyjnego.

Święto polskiej Policji, ustanowione w 1995 roku, obchodzone jest w rocznicę powołania Państwowej Policji funkcjonującej w międzywojniu. Tegoroczne obchody Święta Policji zbiegły się z setną rocznicą powołania Policji Państwowej przez Sejm RP 24 lipca 1919 roku.

msze