Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Daniel Czyżewski 10.10.2019

Prezydent Turcji grozi Europie: otworzę granicę i wyślę miliony uchodźców

- Jeśli państwa europejskie uznają operację w północnej Syrii za okupację, otworzę granice i wyślę wam 3,6 milionów syryjskich uchodźców - powiedział turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, w odpowiedzi na zapowiedzi UE o wstrzymaniu środków finansowych dla Turcji w przypadku kontynuowania działań zbrojnych na północy Syrii.

W Turcji przebywa duża grupa uciekinierów z Syrii, którym Stambuł zapewnił azyl. Wielu z nich jednak pragnie się przedostać do Europy. Na mocy porozumienia UE z Turcją pozostają oni jednak nad Bosforem.  

Unia Europejska wezwała Turcję do wstrzymania ofensywy w Syrii i zagroziła, że nie będzie przekazywać finansowego wsparcia. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini opublikowała oświadczenie w reakcji na zaatakowanie przez tureckie wojska terenów, na których kontrolę sprawują kurdyjscy bojownicy.

"Czyszczenie wiosek"

Wspierani przez Turcję syryjscy rebelianci usunęli kurdyjskich bojowników z dwóch wsi na północy Syrii - podała agencja Anatolia. Syryjscy Kurdowie ostrzegają, że z powodu tureckiej ofensywy może dojść do ucieczki dżihadystów z tamtejszych więzień

Według państwowej agencji, siły syryjskiej zbrojnej opozycji sprzymierzone z Turcją weszły do wsi Jabisa i Tel Fander, położonych niedaleko tureckiej granicy. Syryjscy rebelianci wspierani przez Turcję znajdują się w Jabisie, "pierwszej wsi, którą odzyskała wolność" - przekazał na Twitterze rzecznik rebeliantów Jusef Hamud.
Tymczasem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że w czwartek rano tureckie oddziały weszły do wsi Bejr Aszek, niedaleko miasta Tall Abjad. 

Czytaj więcej
syria-1200-pap.jpg
Syria: co najmniej kilkanaście ofiar ataków sił tureckich. Trwa turecka ofensywa

Groźba ucieczki radykałów

Również w czwartek jeden z wysokich rangą przywódców Kurdów w północnej Syrii, Badran Dżia Kurd, powiedział Reuterowi, że z powodu tureckiej ofensywy ograniczono liczbę strażników pilnujących więzień w regionie, w których przetrzymywani są bojownicy dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS). Jak zaznaczył, może to doprowadzić do ucieczki niebezpiecznych radykałów.

Wcześniej w czwartek, arabsko-kurdyjski sojusz Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) podał, że w syryjskich wsiach przy granicy z Turcją toczą się ciężkie walki między siłami tureckimi, a bojownikami SDF.

Kurdowie oskarżyli Turcję o ostrzelanie więzienia w mieście Al-Kamiszli w północno-wschodniej Syrii, w którym przebywają bojownicy IS. Ostrzał nazwano "ewidentną próbą" pomocy więźniom w ucieczce. Strona turecka na razie nie odniosła się do sprawy.

"Cios w plecy"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w środę rozpoczęcie nowej operacji wojskowej w Syrii przeciwko kurdyjskim milicjom o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za terrorystów, ale która jest wspierana przez Zachód. YPG stanowią główny trzon SDF, które odegrały decydującą rolę w pokonaniu IS w Syrii i kontrolują obecnie większość północnych terenów kraju.

Ofensywa ruszyła po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii. Kurdowie określili ją jako "cios w plecy".

Ankara zamierza utworzyć wzdłuż swojej granicy z Syrią "strefę bezpieczeństwa" wolną od bojówek kurdyjskich. Ma ona również być wykorzystana do osiedlenia syryjskich uchodźców przebywających obecnie w Turcji.  

dcz/Reuters