PolskieRadio 24
Mateusz Brożyna 26.10.2019

Bundesliga. Union Gikiewicza postawił się w Monachium, ale na Bayern to za mało. Rekord Lewandowskiego

W meczu 9. kolejki niemieckiej Bundesligi Bayern Monachium pokonał u siebie Union Berlin 2:1 (1:0). Jedną bramkę zdobył Robert Lewandowski, który tym samym trafiał do siatki w pierwszych dziewięciu meczach Bundesligi, ustanawiając nowy rekord. W drużynie gości całe spotkanie rozegrał bramkarz Rafał Gikiewicz.
  • Dla podopiecznych Niko Kovaca jest to jeden z najgorszych startów w lidze od dziewięciu lat
  • Robert Lewandowski rozgrywa jeden z najlepszych sezonów. Polak ma we wszystkich rozgrywkach 19 goli
  • Liderem Bundesligi jest obecnie Bayern z 18 punktami na koncie

Od pierwszych minut aktualni mistrzowie Niemiec starali się wypracować przewagę i szybko zdobyć bramkę. Jeszcze przed upływem pierwszego kwadransu po interwencji bramkarza Unionu Rafała Gikiewicza piłka spadła po nogi Benjamina Pavarda, który ładnym strzałem pokonał polskiego golkipera.

Z NRD do Bundesligi. Jak Union Gikiewicza trafił do elity?

Po strzeleniu gola, gospodarze starali się podwyższyć wynik. Dobrą okazję miał Thomas Mueller, ale jego uderzenie pewnie obronił bramkarz ekipy ze stolicy Niemiec.

>>> Robert Lewandowski postrachem bramkarzy. Jest najlepszy na świecie? BBC mówi: sprawdzam

Nie było niespodzianki, a drużyna gości zdecydowanie postawiła na obronę. W pierwszej połowie monachijczycy nie byli w stanie ponownie skruszyć muru obronnego podopiecznych trenera Ursa Fischera. Jeszcze pod koniec próbował Coutinho, ale na posterunku był Gikiewicz. Do przerwy Bayern prowadził skromnie z Unionem po golu Pavarda.

W drugiej połowie Bawarczycy dalej szukali okazji by podwyższyć wynik. Kilka minut po rozpoczęciu gry na listę strzelców wpisał się Robert Lewandowski, który pobił rekord Pierre'a-Emericka Aubameyanga (8) i w dziewięciu pierwszych meczach Bundesligi strzelił przynajmniej jednego gola. Było to również 13. trafienie Polaka w tym sezonie na niemieckich boiskach.

Kilka minut po golu "Lewego" Ivan Perisić dotknął piłkę ręką, ale w pierwszej chwili sędzia tego nie zauważył. Po analizie VAR, arbiter spotkania wskazał na jedenasty metr. Strzał Sebastiana Anderssona pewnie obronił Manuel Neuer.

W kolejnych sekundach monachijczycy coraz częściej nacierali na bramkę Gikiewicza. Najpierw próbował Lewandowski, z kolei później dwukrotnie uderzał Serge Gnabry, ale górą z tych pojedynków wychodził polski golkiper.

Jeszcze pod koniec meczu sędzia podyktował kolejny rzut karny dla drużyny gości. Tym razem Sebastian Polter pokonał Neuera, ale do końca regulaminowego czasu gry wynik nie uległ zmianie. Podopieczni trenera Kovaca pokonali Union 2:1 i objęli prowadzenie w ligowej tabeli.

W najciekawszym meczu 9. kolejki Schalke 04 Gelsenkirchen w ramach Derbów Westfalii zremisowało bezbramkowo z Borussią Dortmund.