Aneta Hołówek 10.11.2019

LM piłkarzy ręcznych: Orlen Wisła Płock pokonała mistrza Rosji

Piłkarze ręczni Orlen Wisły wygrali w Płocku z mistrzem Rosji Czechowskimi Niedźwiedziami 34:28 (18:15) w siódmej kolejce fazy grupowej grupy D Ligi Mistrzów i awansowali na trzecie miejsce w tabeli.
  • Mateusz Piechowski jest zadowolony ze zwycięstwa swojej drużyny. Obrońca Wisły podkreśla jednak, że jego zespół stracił zbyt dużo bramek w spotkaniu we własnej hali (IAR)
  • Płocczanie nadal mają szanse na grę w barażach, a potem występ w fazie Last 16.

Celem Orlen Wisły jest wyjście z grupy i walka o awans do Last 16. Niemal pewni gry w barażach są mistrzowie Rumunii, Dinamo Bukareszt. Płocczanie przed meczem zajmowali czwarte miejsce w tabeli, wygrany pojedynek z Czechowskimi Niedźwiedziami sprawi, że podopieczni trenera Xavi Sabate nadal będą w grze.

Lepiej spotkanie rozpoczęli gospodarze. Grając agresywnie w obronie zdobyli dwie bramki, ale goście w 5. min doprowadzili do wyrównania 2:2. Kolejne minuty przyniosły równą grę, raz na jednobramkową przewagę wychodziła Orlen Wisła, raz Niedźwiedzie. Dopiero w 14. min płocczanie ponownie mieli na swoim koncie dwie bramki więcej, a za chwilę nawet trzy (9:6).

Taka różnica utrzymała się do końca pierwszej połowy. Spora w tym zasługa nieźle broniącego Adama Morawskiego i bardzo dobra gra w obronie. Na bramkę Dmitriego Pawlenki rzucali niemal wszyscy zawodnicy, którzy pojawili się na parkiecie. Najwięcej, sześć bramek zdobył Niko Mindeghia, a cztery razy z bardzo ostrego kąta pokonał bramkarza gości Przemysław Krajewski.

Po przerwie Orlen Wisła wróciła na parkiet z jeszcze większą energią, w 33. min prowadziła już pięcioma bramkami i z niewielkimi przerwami taką różnicę utrzymywała przez pierwsze dziesięć minut, po 40 minutach spotkania wygrywała 25:20. Trener Sabate poprosił o przerwę w grze. Po wznowieniu gry po bramce Renato Sulica było już 26:20, a Przemysław Krajewski wyprowadził drużynę na siedmiobramkową przewagę. Po zdobytym przez zawodnika Orlen Wisły golu, trener Wladimir Maksimow poprosił o czas.

Gospodarze nie ustawali w wysiłkach, by wywalczyć większą różnicę goli, w 50. min prowadzili nawet 30:22, ale goście szybko zniwelowali przewagę. Gdy po golu Jerko Matulica na tablicy był wynik 32:25, trener Maksimow poprosił o ostatnią w tym spotkaniu przerwę w grze.

Orlen Wisła do końca utrzymywała wyraźną przewagę, wynik spotkania ustalił tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziów Albert Gumarow zmniejszając rozmiary porażki do sześciu bramek.

Następne spotkanie w rozgrywkach grupy D Ligi Mistrzów Orlen Wisła zagra z drużyną Kadetten w Schaffchausen 17 listopada.

Orlen Wisła - Czechowskie Niedźwiedzie 34:28 (18:15).

Orlen Wisła: Adam Morawski, Ivan Srevanovic – Jerko Matulic 3, Mateusz Góralski, Mateusz Piechowski, Zoltan Szita 5, Przemysław Krajewski 8, Igor Żabic 1, Lovro Mihic 2, Renato Sulic 5, Mikołaj Czapliński, Niko Mindegia 10.

Czechowskie Niedźwiedzie: Dmitri Pawlenko, Artiom Gruszko – Albert Gumarow 1, Dmitri Santałow 5, Dmitri Kisielew, Kirił Kotow 6, Paweł Andriejew, Aleksander Kotow 4, Roman Ostaszenko 2, Igor Karłow 1, Dmitri Korniew 1, Denis Wasiliew 1, Wictor Furcew 3, Timofiej Maselnikow 1, Siergiej Kosorotow 3.

Kary: Orlen Wisła – 10, Czechowskie Niedźwiedzie – 6 min. Sędziowali: Michalis Tzaferopoulos i Andreas Bethmann (Grecja).